Spotkanie z autorami książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”

Jak wyglądały kulisy powstawania filmów Andrzeja Wajdy? O codziennych zmaganiach reżysera z cenzurą, władzami kinematografii i służbami bezpieczeństwa opowiedzą, 13 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko – autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”. Na spotkaniu zostanie pokazany film „Z marmuru, żelaza, nadziei”, można będzie kupić książkę z autografem Andrzeja Wajdy oraz uzyskać autografy pisarzy. Wstęp wolny.

 

 

2014_A3_plakat_Wajda_UNIWERSALNY

2014_A3_plakat_Wajda_UNIWERSALNY

Jego życiem interesowali się osobiście szef KGB, 10 generałów polskiej bezpieki oraz ministrowie Moczar i Kiszczak. Jego filmy śledzili kolejni szefowie partii i państwa: od Gomułki, plującego na pesymizm „Niewinnych czarodziejów”, poprzez Gierka, któremu żona kazała usunąć pornografię z „Ziemi obiecanej”, po Jaruzelskiego, który przy okazji „Człowieka z żelaza” chciałby udowodnić, że w Grudniu 1970 roku armia była niewinna.

Autorzy o swej książce: Nasza książka pokazuje nieznanego Wajdę, ale stara się zrozumieć czasy, a przede wszystkim – je opisuje. To swego rodzaju polityczna biografia reżysera, pełna anegdot i nieznanych historii odnalezionych w archiwach IPN. Ale to również opis relacji na styku artysta-władza – i po prostu zwycięstwa prawdziwej Sztuki.

Książka stanowi ważne dopełnienie dyskusji jaka toczy się wokół filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei“ Andrzeja Wajdy.

– Dlaczego właśnie w 1977 r. bezpieka założyła na mnie sprawę? Chyba dostrzegli już, że nie ma szans, bym przeszedł na ich stronę. Człowiek z marmuru został przez widzów odebrany jednoznacznie: okazał się bardzo mocnym filmem. W samym kryptonimie też była jakaś logika. Miałem wtedy już dobrą pozycję w środowisku, także za granicą. Niektórzy postrzegali mnie więc jako luminarza wśród artystów. Ubecy pewnie też. A może po prostu policja potrzebowała akurat takiej sprawy… By mieć na mnie jakieś ewentualne haki tak na wszelki wypadek? – Andrzej Wajda.

Data: 13.02.2014, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Tytuł:
 „Andrzej Wajda. Podejrzany”
Autorzy: 
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Wydawca: 
AGORA SA
Cena książki:
 40 zł
Wstęp wolny.

Z marmuru, żelaza, nadziei… – film dokumentalny, 24 minuty, Polska 2013

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Duda i Witold Bereś

Występują: Andrzej Wajda, prof. Tadeusz Lubelski
Konsultacje: Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Zdjęcia: Krzysztof Nęcka,
 Piotr Wolski
D
źwięk: Krzysztof Nęcka, Andrzej Osowiecki
Montaż i opracowanie graficzne: Krzysztof Nęcka
Muzyka: 
www.freemusicarchive.org 

—-

Witold Bereś (1960) – publicysta, producent filmowy i scenarzysta, dziś szef portalu Polska ma Sens. Pracował w „Tygodniku Powszechnym”, TVP1, „Gazecie Wyborczej”, przez lata związany z radiem RMF. Współprowadził magazyn kulturalny „Dobre książki”. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym m.in wywiadów-rzek z Czesławem Kiszczakiem, opowiadań – „Trzecia Rzeczpospolita od płota do płota”, książki „Czwarta władza. Najważniejsze wydarzenia III RP”. Producent takich filmów fabularnych jak „Anioł w Krakowie ”, „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”, „Wszystkie kobiety Mateusza” czy dokumentalnych „Goralenvolk, Tischner – życie w opowieściach” czy „Bartoszewski. Droga”. Współtwórca Fundacji „Świat ma Sens” promującej pozytywne myślenie o Polsce i świecie.

Krzysztof Burnetko (1965) – dziennikarz prasowy i publicysta, z wykształcenia prawnik. Pracował w „Tygodniku Powszechnym” i w „Polityce”, z którą związany jest do dziś m.in jako autor popularnego narciarskiego „W śniegu i po śniegu”. Współautor książki „Wałęsa. Epoka. Ludzie”.

Na podstawie mat. prasowych wydawcy.

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Porozmawiajmy o komunikacji

Podróżujesz gdańskimi autobusami i tramwajami? Masz pomysły, sugestie, bądź uwagi dotyczące ich funkcjonowania? Weź udział w czacie poświęconym komunikacji miejskiej...

Zamknij