Kolejne spotkanie z cyklu „Za Granicą Sztuki”

9 kwietnia Muzeum Emigracji zaprasza do InfoBoxu na kolejną odsłonę cyklu „Za granicą sztuki”. Tym razem spotkanie dotyczy twórczości kilku artystów, którzy w przejmujący sposób wyrażają nie tylko swoją wrażliwość, ale i zbiorowe doświadczenie XX wieku. Zarówno prace Theodora Roszaka tworzącego w USA i rodziny Jarnuszkiewiczów z Kanady, nasycone ekspresją wypływają w równym stopniu z głębokiego rozeznania w kierunkach w sztuce, co z osobistego przeżycia wojennej grozy. 
 
Wykład pt. Geometrie metalu – geometrie strachu przybliża postaci nieznanych szerzej w Polsce artystów, którzy związani byli z Ameryką Północną. 
 

Zbigniew Jarnuszkiewicz, Pavilon Vachon // z archiwum rodziny Jarnuszkiewiczów

Zbigniew Jarnuszkiewicz, Pavilon Vachon // z archiwum rodziny Jarnuszkiewiczów

Theodore Roszak był znanym i cenionym artystą amerykańskim polskiego pochodzenia. Wielokrotnie nagradzany, członek amerykańskich akademii sztuki, wykładowca akademicki, autor monumentalnych rzeźb przestrzennych i form architektonicznych, z których kilka znajduje się w eksponowanych miejscach w budynkach użyteczność publicznej oraz np. na fasadzie Ambasady Amerykańskiej  Londynie. Realizował również zamówienia architektoniczne – pierwszym i jednym z jego najznamienitszych był projekt dzwonnicy do nowatorskiej kaplicy w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (1953-55), zaprojektowanej przez Aero Saarinena. W 1960 wykonał orła na fasadę Ambasady Amerykańskiej, kolejnego zaś dla Sądu Federalnego w Nowym Jorku. Jego dzieła znajdują się w wielu prestiżowych galeriach na całym świecie, jak na przykład w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Museum of MA czy Tate Gallery w Londynie. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach samodzielnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Zmarł w 1981 w Nowym Jorku.

Rodzina Jarnuszkiewiczów czyli działający od lat 50. w Quebeku wybitny architekt Zbigniew oraz rzeźbiarze Wojciech, Jacek i współpracujący z nimi w Polsce Jerzy i Krystian to marka uznana w świecie współczesnej rzeźby i architektury. Metal również był ważnym dla nich materiałem, czego przykładem jest zrealizowana wspólnie w połowie lat 60. medytacyjna przestrzeń prezbiterium w kościele w Montrealu. Jerzy, Krystian, Wojciech, Jacek po eksperymentach z „pnączami” skorodowanego metalu, powołali wiele poetyckich i zarazem esencjonalno-minimalistycznych, kontemplacyjnych form przestrzennych (np. Ikona 1965 Krystiana Jarnuszkiewicza, Kompozycja z 2000 Jacka Jarnuszkiewcza). Również Zbigniew Jarnuszkiewicz (1917-2013), zafascynowany czystością metalu i jego aspektami medytacyjnymi, przeniósł te przeżycia na język architektury współczesnej, pozornie modernistycznej, a jednocześnie pięknej i ciepłej.

Prowadząca wykład Dorota Grubba-Thiede to doktor w zakresie nauk o sztuce, magister sztuki, wykładowczyni, kuratorka wielu wystaw.

Geometrie metalu – geometrie strachu
9 kwietnia 2014, godz. 17:30 | Gdynia Infobox 
wstęp wolny

Krzysztof Romański

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdyńska Szkoła Informatyki ma się znakomicie

Gdyńskie III Liceum Ogólnokształcące znane jest z tego, że jego uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych. Szczególnie utalentowani...

Zamknij