Garnek z rosołem, mnóstwo owoców i ryb dla Bon Jovi

Garnek z rosołem z kury, bochenek francuskiego lub włoskiego chleba, sałatka z grillowanym kurczakiem czy specjalna odmiana grochu – to potrawy, których tuż przed wyjściem na scenę na gdańskiej PGE ARENIE może skosztować Jon Bon Jovi.

Wymagania gastronomiczne zespołu i całej produkcji koncertu są znacznie dłuższe. Precyzyjnie zostały określone wszystkie posiłki, które mają być podane każdego dnia. Na śniadanie organizatorzy, wspólnie z kucharzami ekipy Bon Jovi, muszą przygotować poza klasycznym pieczywem także pieczywo z rodzynkami i angielskie muffinki. Do tego konieczna jest duża porcja owoców.

– Jagody, arbuz, spadź, ananas oraz kantalupa, a więc jedna z odmian melona. To tylko niektóre wymagania zespołu Bon Jovi – tłumaczy Janusz Stefański z agencji koncertowej Prestige MJM, która wspólnie z Areną Gdańsk Operator jest organizatorem koncertu na PGE ARENIE.

Na śniadanie zespół i jego management mogą skosztować również startych ziemniaków smażonych z cebulką lub bardzo popularnych w Stanach Zjednoczonych biscuits n`gray. Poza tym, organizator musi przygotować dwie lokalne i dwie międzynarodowe gazety. Z dużą starannością management Bon Jovi przedstawił również swoje oczekiwania dotyczące lunchu dla zespołu i jego współpracowników. Poza gorącymi przystawkami mięsnymi na stole musi znaleźć się między innymi zupa z krakersami oraz kilka rodzajów sałatek. Należy także przygotować bar z krojonymi wędlinami.

Ściśle została określono listę potraw na kolację. W tym przypadku dominują przede wszystkim ryby: halibut na parze, opiekany dorsz, stek z tuńczyka, łosoś i sum.

– Do tego należy dodać takie dania jak grillowany stek, pieczona wieprzowina podsmażana na sposób chiński, mięso duszone z warzywami, raviolli, naleśniki z warzywami, precelki oraz surowe, niesolone migdały – wymienia Marek Kurzawa z Prestige MJM.

Odpowiednia obsługa gastronomiczna dla Jona Bon Jovi musi być też zapewniona przed samym koncertem. Tuż przed wyjściem na scenę lider amerykańskiego zespołu może skosztować jednej z kilku potraw.

– Musimy przygotować między innymi cały garnek z rosołem z kury, sałatkę z grillowanym kurczakiem, bochenek francuskiego lub włoskiego chleba, paterę owoców oraz mały talerz z młodą marchewką, selerem, pomidorkami koktajlowymi oraz sugar snap pea, który jest specjalną odmianą grochu – wymienia listę oczekiwań lidera zespołu, Mateusz Pawlicki z Prestige MJM.

Bilety na koncert, który odbędzie się już 19 czerwca na gdańskiej PGE ARENIE można jeszcze nabywać za pośrednictwem stronwww.imprezyprestige.com i www.eventim.pl oraz w salonach EMPIK., Media Markt i Saturn na terenie całego kraju.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta Gdańska

Roczny koszt utrzymania systemu hydrograficznego Gdańska to 28 mln zł, a inwestycje przeciwpowodziowe poczynione od pamiętnej powodzi w 2001 roku...

Zamknij