Platynowe Lwy dla ojca „Samych Swoich”

Znamy laureata Platynowych Lwów tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrodę przyznawaną za całokształt dorobku artystycznego odbierze we wrześniu Sylwester Chęciński, najbardziej znany jako reżyser kultowego cyklu o Pawlaku i Kargulu.

W dorobku Chęcińskiego oprócz dobrze znanych Samych swoich, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć znalazły się również takie tytuły jak Wielki Szu, Rozmowy Kontrolowane i Tylko umarły odpowie. Bezapelacyjnie jest reżyserem, który trwale wpisał się historię kinematografii i ukształtował poczucie humoru Polaków, a teksty z filmów przeniosły się do potocznego języka, jak choćby – podejdź no do płota, jak i ja podchodzę – wypowiadane przez filmowego Pawlaka.

Nagroda zostanie wręczona Sylwestrowi Chęcińskiemu na gali zamknięcia festiwalu 20 września. Wśród dotychczasowych laureatów Platynowych Lwów znaleźli się Jerzy AntczakWitold SobocińskiTadeusz KonwickiRoman Polański i Jerzy Wójcik.

Więcej informacji o tegorocznym święcie filmu w Gdyni na nowej stronie www.festiwalgdynia.pl

Sylwia Szumielewicz – Tobiasz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zbigniew Horbowy w Muzeum Miasta Gdyni

Jego oryginalne, kolorowe, szklane naczynia są wielkimi dziełami sztuki.  Posiadanie wazonu, kieliszków, dzbanu, misy czy patery jego projektu było marzeniem...

Zamknij