1500 osób na alternatywnych spacerach z Instytutem Kultury Miejskiej

Już 1500 osób wzięło udział w bezpłatnych, alternatywnych spacerach po Gdańsku. Z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami oraz grupą społeczną Metropolitanka można zwiedzić Gdańsk ośmioma, alternatywnymi trasami wiodącymi przez: Zaspę, Biskupią Górkę, Stocznię Gdańską, Stare, Główne i Dolne Miasto. Spacer są bezpłatne (obowiązują zapisy) i odbywają się do końca sierpnia.

Lipiec był pierwszym miesiącem spacerów herstorycznych po Głównym i Starym Mieście. Wzięło w nich udział już 188 osób. Grupa społeczna Metropolitanka działająca przy Instytucie Kultury Miejskiej przygotowała dwie nowe trasy, którymi oprowadza po tych częściach miasta: Gdańskich Prekursorek i Działaczek Polonijnych.

 Frekwencja chętnych na Trasę Działaczek Polonijnych mile zaskakuje. Każdy spacer jest oblegany przez zróżnicowaną wiekowo grupę kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu uczestniczek i uczestników. Pada wiele pytań dotyczących życia i działalności bohaterek trasy, a także związanych z historią Macierzy Szkolnej- organizacji, która odpowiadała za edukację i kulturę polską w Wolnym Mieście Gdańsku – mówi Dominika Ikonnikow – autorka i koordynatorka Trasy Działaczek Polonijnych.

 Często osoby uczestniczące w zwiedzaniu i pochodzące z Gdańska, pytają, dlaczego generalnie nie mówi się o kobietach, które przedstawiamy na trasie. Często są to, bowiem nazwiska, które słyszą po raz pierwszy. Po ostatnim spacerze pojawiło się od zwiedzających dużo pytań czy trasy po Starym i Głównym Mieście będą rozszerzane o kolejne postaci kobiece – dodaje Anna Zielińska, autorka i koordynatorka Trasy Prekursorek.

Z Metropolitanką, jak w latach ubiegłych można zwiedzać również tereny postoczniowe. Z uwagi na remonty spacery odbywają się raz w tygodniu (niedziela) i do tej pory uczestniczyło w nich 190 osób. Członkinie grupy Metropolitanka oprowadzają chętnych trzema trasami: S – działaczek Solidarności, P- pracownic Stoczni Gdańskiej i A – artystek związanych ze Stocznią Gdańską. Dla osób samodzielnie chcących wybrać się na teren Stoczni Gdańskiej przygotowany jest audioprzewodnik „Stocznia jest kobietą”, który można pobrać na stronie:http://metropolitanka.ikm.gda.pl/audioprzewodnik-stocznia-jest-kobieta/. Od końca grudnia 2013r skorzystało z niego 760 osób.

– W tym roku zainteresowanie spacerami jest równie duże co w ubiegłym. Ponieważ jednak oprowadzamy raz, a nie trzy razy w tygodniu, jak było dotąd, grupy są liczniejsze. Przychodzą zarówno mieszkańcy i mieszkanki Gdańska jak i osoby, które przyjechały do Gdańska na wakacje. Spotkałam nawet parę, której ambicją było w ciągu kilku dni wziąć udział we wszystkich alternatywnych zwiedzaniach miasta organizowanych przez IKM – mówi Anna Miller, autorka trasy „S” po Stoczni Gdańskiej.

Mimo, że Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki działają na Biskupiej Górce już trzeci rok, wciąż przyciągają tłumy chętnych – w spacerach wzięło udział już 378 osób. Podczas wycieczki można dowiedzieć się więcej nie tylko o samej Biskupiej Górce, ale też o Gdańsku, mennonitach, zielonoświątkowcach, amiszach, czy o rewitalizacji dzielnicy. Na wędrówki zboczami tej zielonej dzielnicy położonej w centrum miasta przychodzą zarówno mieszkańcy i mieszkanki Gdańska i okolic z całymi rodzinami, ale też turyści.

 W lipcu nie zabrakło ciekawych miasta emerytów, a nawet przewodników i pilotów, którzy po wycieczce przyznają się, że nie znali dotychczas zakamarków Biskupiej Górki – mówi Ryszard Kopittke, Lokalny Przewodnik po Biskupiej Górce.

O najbardziej wymagającej grupie zwiedzających opowiada Magda Kamrowska, Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce: – Bardzo często na spacery przychodzą „miejscowi” z Biskupiej Górki, Śródmieścia, Dolnego Miasta, którzy dużo wiedzą, często dopowiadają coś od siebie, jakieś wspomnienia, zadają bardzo szczegółowe pytania. Niektórzy z nich przychodzą po kilka razy, uczestniczą w spacerach z różnymi przewodnikami i to nie tylko po Biskupiej Górce.

Po raz pierwszy Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wraz z Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta oprowadzają w tym roku po Dolnym Mieście, które odwiedziło 375 osób.

– Atutem wycieczek są pokazywane w ich trakcie archiwalne zdjęcia, pocztówki, gazety i mapy, co jeszcze bardziej działa na zmysły osób oprowadzanych. Szczególnie kiedy można porównać stan bieżący danego miejsca ze stanem np. z początku XX wieku – mówi Jacek Górski, Opowiadacz Historii Dolnego Miasta i Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście. – Uczestnicy najczęściej zadają pytania dotyczące rewitalizacji, która swoją drogą troszkę uprzykrza spacer, ale z drugiej strony za rok już takich „ekstremalnych” doznań nie będzie. Miejscem najczęstszych zachwytów jest Kamienna Śluza z jednej strony Dolnego Miasta oraz masońskie symbole na Ułańskiej z drugiej. Miejscem wzbudzającym największy smutek jest nieczynny budynek szpitala na ulicy Kieturakisa i hałaśliwa trasa W-Z – dodaje Górski.

Na Zaspie Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki pokazują mieszkańcom, turystom i wszystkim zainteresowanym Kolekcję Malarstwa Monumentalnego, w której znajduje się już 49 murali, a także opowiadają historię tego blokowiska powstałego na płycie byłego lotniska – jego założenia urbanistyczne i architektoniczne. Zaspę odwiedziło do tej pory 365 osób, w tym grupa miłośników aplikacji Instagram, którzy spotkali się na specjalnym spotkaniu „Instameet Murale Gdańsk Zaspa”.

Jak zauważa Lokalny Przewodnik po Zaspie – Jarek Orłowski, osoby odwiedzające gdańską kolekcję murali, to coraz bardziej wyspecjalizowana publiczność: – Uczestnicy spacerów po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego to coraz częściej koneserzy muralizmu i streetartu, bardzo często spoza Trójmiasta, którzy swoimi uwagami wzbogacają narrację przewodnika. W tym roku wyższa jest też frekwencja – nawet na nocnej wycieczce rozpoczynającej się o północy, na starcie stawiło się ponad 20 osób.

Jedna z wycieczek zdołała obejść w tym roku wszystkie 49 murali. – Grupa, która składała się z paru niezależnych osób, już po kilku przystankach zintegrowała się do tego stopnia, że każdy kolejny mural wzbudzał gorące dyskusje, a ja zostałem wprost zmuszony do pokazania wszystkich murali w kolekcji, bez względu na ból nóg. Tym sposobem, zupełnie spontanicznie, odbyłem pierwszy pieszy spacer obejmujący całą kolekcję, który trwał ponad 3 godziny i zamknął się w imponującym dystansie 6,5 km – opowiada Orłowski.

Więcej informacji o alternatywnych spacerach organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej znajduje się na stronie: http://www.ikm.gda.pl/spacery/.

Projekt Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Patroni medialni Lokalnych Przewodników i Przewodniczek: Dziennik Bałtycki, Historia.orgiBedeker.pl, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl.

Na wszystkie spacery obowiązują zapisy w Punkcie Informacji Kulturalnej, ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 – 18.00; sb – nd, godz. 12.00 – 16.00 lub e-mail: punkt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Wszystkie spacery są bezpłatne!

Koordynatorka projektu Metropolitanka: Anna Urbańczyk

Koordynatorka Lokalnych Przewodników i Przewodniczek: Barbara Sroka

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
DAKINE POLISH SKIMBOARDING OPEN 2014 
 REJESTRACJA ZAWODNIKÓW ON-LINE

Już zaczęło się odliczanie do tegorocznej, piątej, edycji Otwartych Mistrzostw Polski w Inland Skimboardingu. W dniach 01-02 sierpnia, w Gdańsku...

Zamknij