Re:design, czyli porządki w reklamie

Na początku były warsztaty z projektowania szyldów, podczas których uczestnicy zapoznali się dobrymi praktykami, najciekawszymi pomysłami z kraju i ze świata. Teraz przyszedł czas na wcielenie „Re:design” w życie. Na pierwszy ogień poszedł budynek przy ulicy Żeromskiego 26, w którym mieści się gdyńska YMCA.

Re:design szyldów miejskich to projekt, zakładający uporządkowanie miejskich elewacji. Kiedy nasze otoczenie zalewa wszędobylska, wątpliwej jakości reklama,  Gdynia postanowiła uchronić swoje modernistyczne budownictwo. Dlatego przy współpracy miejskiego plastyka, grafików i stowarzyszenia Traffic Design, w mieście zapanuje nowy ład architektoniczny.
Wybraliśmy budynek YMCA ze względu na jego architekturę, historię oraz prowadzoną w nim działalność niekomercyjną, której beneficjentami są mieszkańcy Gdyni. Projekt jest realizowany we współpracy z Centrum Designu, PPNT oraz władzami miasta. Kolejnym etapem porządkowania przestrzeni jest usunięcie reklamowych banerów i kasetonów, by odsłonić budynek oraz stworzenie spójnego systemu informacyjnego przy wejściu, który odwiedzie firmy od wieszania swoich reklam na elewacji budynku – mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Do lamusa odeszło charakterystyczne dla YMCA czerwono-niebieskie logo. Zastąpił je minimalistyczny i czytelny napis.  Naszym priorytetem jest, by informacje dotyczące funkcjonowania budynku przedstawić w sposób godny, który przede wszystkim szanuje projekt architektoniczny Stefana Kozińskiego i Bohdana Damięckiego z przełomu lat 40 i 50. Obecnie treści banerów „atakują” formą, ale jednocześnie są nieczytelne oraz często nieaktualne. Koncepcja zakładała stworzenie spójnego systemu informacyjnego, który estetycznie wpiszę się w modernistyczny styl architektury, a praktycznie umożliwi w przyszłości dokonywanie zmian w sposób kontrolowany i niedrogi. Na budynku – jako nadrzędna informacja – znajduje się  szyld „YMCA”, gdyż właśnie z nazwą tej organizacji jest on od zawsze identyfikowany – mówi grafik Adam Ignaciuk.
 
YMCA funkcjonuje w Gdyni od 1932. Pierwszym prezesem zarządu był admirał Józef Unrug. Pierwsza siedziba ogniska mieściła się przy ulicy Śląskiej. Zaraz po wojnie, przy pomocy finansowej Amerykanów wybudowano nowoczesny budynek przy Żeromskiego 26. W ofercie gdyńskiej YMCA są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ponad czterdziestu sekcjach i klubach sportowych, artystycznych, edukacyjnych i turystycznych.

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piórniczek i inni na Herbalife Triathlon Gdynia 2014

Największe wydarzenie triatlonowe w Polsce zacznie się za niespełna dwa dni. Na starcie Herbalife Triatlon Gdynia 2014 w sobotę i...

Zamknij