Biblioteka Kokoszki otwarta od 1 września

Już 1 września otwarta zostanie pierwsza za obwodnicą filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Biblioteka Kokoszki, która mieścić się będzie przy ul. Azaliowej 18, w nowej szkole podstawowej. 

Powierzchnia placówki to ponad 250 m2, gdzie na czytelników już w tej chwili czeka ponad 10 tysięcy książek – docelowo ma ich być 25 tysięcy. Odwiedzający będą mogli korzystać z cichej czytelni, przestrzeni rekreacyjnej i stanowisk komputerowych. W filii znajduje się również drukarka 3D – jest to pierwsza biblioteka publiczna w Polsce wyposażona w taki sprzęt – oraz tablica multimedialna, która będzie wykorzystywana w trakcie zajęć i warsztatów. Biblioteka czynna będzie przez 6 dni w tygodniu.

 

biblioteka kokoszki przed otwarciem

biblioteka kokoszki przed otwarciem

Biblioteka Kokoszki to dla nas olbrzymie wyzwanie – mówi Bożena Orczykowska, zastępca dyrektora WiMBP    w Gdańsku. – Po raz pierwszy od bardzo wielu lat otwieramy filię w nowej dzielnicy Gdańska. Po drugie, Biblioteka Kokoszki będzie służyła również uczniom Pozytywnej Szkoły Podstawowej, i ich potrzeby edukacyjne zostały uwzględnione podczas budowania księgozbioru i wyposażenia placówki. Po trzecie na całkowite „postawienie” nowej biblioteki mieliśmy tylko 9 miesięcy, ale udało się i mieszkańcy Kokoszek będą mogli cieszyć się pierwszą w dzielnicy instytucją kultury.

Bo właśnie potrzeby mieszkańców były podstawowym wyznacznikiem, którym kierowała się biblioteka budując nową filię. Na etapie projektu przestrzeni uwzględniono rolę społeczną placówki, która ma być miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. W czerwcu uruchomiona została strona internetowa filii, na której można śledzić postępy z prac budowlanych, dowiedzieć się jak zbudowany jest księgozbiór i jakie książki będzie można wypożyczać.

Na stronie zamieściliśmy również ankietę, w której pytamy naszych czytelników o to co ma się dziać bibliotece – mówi dyrektor Orczykowska. – Najbardziej popularne odpowiedzi to spotkania autorskie i promocje książek, jest też duża potrzeba organizacji zajęć dla dzieci w czasie pozaszkolnym oraz miejsca na spotkania lokalne. Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękujemy, to cenne wskazówki przy planowaniu działalności placówki.

 

biblioteka kokoszki przed otwarciem

biblioteka kokoszki przed otwarciem

Mieszkańcy Kokoszek zaangażowali się w tworzenie biblioteki nie tylko wirtualnie. W czerwcu Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki zorganizowało akcję „Podaruj książkę bibliotece”.

Zbieraliśmy książki z domowych biblioteczek oraz wspólnie z partnerem akcji Gdańskim Domem Książki umożliwialiśmy zakup nowych – mówi Danuta Bociewicz, prezes Stowarzyszenia. – Kilka tysięcy tytułów trafiło do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej a potem na półki naszej Biblioteki.

Książki do biblioteki zbierane są przez cały czas.

Ponieważ będziemy ściśle współpracować ze Szkołą Podstawową potrzebujemy lektur – apeluje dyrektor Orczykowska. – Będziemy wdzięczni za dary – lista potrzebnych dzieciom książek znajduje się na stronie internetowej wbpg.org.pl.

 

Książki w Bibliotece Kokoszki będzie można wypożyczać od 1 września od godziny 15.00. W pierwszą wrześniową sobotę Biblioteka przygotowała specjalne atrakcje dla swoich czytelników.

Podczas dnia otwartego w szkole usłyszeliśmy wiele miłych słów na temat biblioteki, dlatego tym chętniej zapraszamy wszystkich mieszkańców na Dzień Otwarty Biblioteki 6 września – mówi Natalia Gromow, rzecznik prasowy WiMBP. – Przygotowaliśmy zabawy, gry i konkursy dla czytelników w każdym wieku a wisienka na torcie to spotkanie dla dzieci i rodziców z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. 8 września bibliotekę odwiedzi Mariusz Szczygieł. 18 i 19 września zapraszamy dzieci na spotkania z autorami w ramach akcji „Z książką na walizkach”.

 

 

Natalia Gromow

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Już jutro startuje XV ambermart

186 firm zapowiedziało swój udział w 15. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART. Impreza jest otwarta dla publiczności, a na zakończenie przenosi...

Zamknij