Bartłomieju, zaświeć się!

48 kompletów projektorów, 9 specjalnych wysięgników, ponad kilometr kabli zasilających, koszt wykonania – ponad 350 tysięcy złotych. Budowa trwająca około 1,5 miesiąca. A odbiór techniczny – w ten weekend. Oficjalna prezentacja efektów prac natomiast – już w poniedziałek.

22 grudnia o 17.00 po raz pierwszy rozbłyśnie nowa iluminacja kościoła Św. Bartłomieja.

Tym samym świątynia ta stanie się 73 ziluminowanym obiektem zabytkowym w Gdańsku.

To kolejny etap upiększania Miasta – mówi dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Na początku roku wykonaliśmy końcowy etap iluminacji dawnych składów na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. W 2011 roku oświetlony został natomiast Kościół p.w. św. Jakuba przy ul. Łagiewniki. A w grudniu 2010 roku zainstalowane zostało oświetlenie iluminacyjne Kościoła p.w. św. Jadwigi w Nowym Porcie – dodaje dyrektor.

Przypomnę, pierwsze obiekty (na ulicach Długiej i Długim Targu) iluminowano w Gdańsku pod koniec lat 60-tych stosując projektory produkcji Węgierskiej VBKM o mocach 1000W i 2000W. Wtedy, do każdego z rozwiązań dochodzono metodą prób i błędów – nie było bowiem gotowego ‘przepisu’ na iluminację miejską. Pracownicy (jeszcze wtedy) Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów wyposażeni w radiotelefony uczestniczyli w procesie iluminowania miasta, a lokalizacja i ustawienie projektorów następowało wyłącznie wg subiektywnej oceny optycznej projektanta (z ulicy wydawał polecenia osobom przebywającym na dachach budynków). W latach 80-tych iluminacja zabytków popadła w ‘niełaskę’ ze względu na mocno ograniczone możliwości finansowe.

Do tematu powrócono w roku 1995 (doceniając wizualny efekt jaki przynosi iluminacja zabytków). W kolejnych latach zmodernizowano istniejące już iluminacje, wymieniając przede wszystkim przestarzałe energochłonne projektory na projektory energooszczędne nowej generacji.

Od roku 2000 nastąpił dynamiczny wzrost ilości iluminowanych obiektów. Postęp technologiczny spowodował, że moce wykorzystywanych do iluminacji projektorów spadły do 35-250 W, a nowoczesne oprawy LED-owe dają pożądany efekt iluminacji już przy mocy 10 W.

Na chwilę obecną roczny koszt utrzymania iluminacji w Mieście, to ok. 900 tysięcy złotych.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dotacja na ZIT przełożona na 2015 rok

Dotacja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na działalność ZIT nie zostanie przekazana w tym roku. Pieniądze jednak nie przepadną - będą...

Zamknij