Gdańsk przygotowuje się na wizytę młodzieży świata w 2016 r.

W ustanowionym uchwałą Sejmu RP roku Jana Pawła II Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski, wziął w środę udział w Opłatku Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów „Miast i Miejscowości Papieskich”, który odbywał się w Warszawie.Podczas spotkania dyskutowane były także założenia dotyczące przygotowań pobytu młodzieży w diecezjach podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w dniach 26-31 lipca.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie poprzedzone będą kilkudniowym pobytem gości w diecezjach całej Polski. Będzie to termin 20-25 lipca 2016 roku.
– Szacuje się, że w tym czasie Gdańsk odwiedzi nawet dziesięć tysięcy młodych osób z całego świata – podkreśla Piotr Kowalczuk.
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz ustanowił Piotra Kowalczuka koordynatorem przygotowań Miasta i pobytu młodzieży w Gdańsku.
– To duże wyzwanie logistyczne, któremu nauczeni doświadczeniem wizyt papieskich i EURO 2012 sprostamy. – dodaje Piotr Kowalczuk. – Młodzież mieszkać będzie w większości u otwartych i gotowych na przyjęcie rodzin. My musimy zadbać by mogła się bezpiecznie i sprawnie przemieszczać, poznać naszą historię i kulturę oraz by zabrała z naszego Miasta najlepsze wspomnienia i chciała tu powrócić, najlepiej zabierając członków rodzin i znajomych.
Po niemal tygodniowym pobycie młodzież przemieści się do Krakowa, który w 2016 roku będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży.

Podczas spotkania opłatkowego, na które zaproszono samorządowców arcybiskup Kard. Nycz ogłosił hasło tegorocznego XV już Dnia Papieskiego. Brzmi ono „Jan Paweł II patron rodziny”.
W spotkaniu uczestniczył Arcybiskup Senior Tadeusz Gocłowski od początku związany z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, która organizuje dni papieskie. Stypendyści Fundacji ubogacili spotkanie swoimi talentami muzycznymi. Mamy ich także wielu w Gdańsku. – To żywy pomnik Jana Pawła, takiego właśnie sobie życzył – podkreślał Gocłowski.

Miasta i Miejscowości Papieskie to miejscowości, które w czasie swoich pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II. Inicjatywa utworzenie ruchu Miast Papieskich wyszła od prezydentów kilku miast, które uznały się za szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Miasta te pragnęły podkreślić swoją więź z osobą Papieża oraz wdzięczność dla Niego włączając się w obchody corocznego „Dnia Papieskiego”. Prezydenci tych miast sformułowali „Apel Miast”, zachęcając do współpracy inne zainteresowane samorządy.

 

Magdalena Kuczyńska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Witaj na świecie, Maleństwo

Taki tytuł nosi poradnik dla gdyńskich rodziców. Wydawnictwo, w przystępnej formie informuje, jak prawidłowo powinno rozwijać się ich dziecko, od...

Zamknij