Urząd Celny w Gdyni skończył 90 lat

90 lat temu, w maju 1925 powstał Samodzielny Urząd Celny I klasy w Gdyni. Do jego utworzenia przyczynił się rozwój gdyńskiego portu. Jednak historia gdyńskiej Izby Celnej sięga kilka lat wstecz.

Od 1922 do 1925 roku obsługą towarów w Gdyni zajmował się Urząd Celny w Strzebielinie Morskim, a do portu dojeżdżał jeden jedyny celnik Sylwester Kreja. Zjawiał się dwa, trzy razy w tygodniu na odprawie towarów, które przechodziły przez powstający gdyński port. W 1925 roku było 4 pracowników. Naczelnikiem w siedzibie przy ulicy Chrzanowskiego został Stanisław Lewandowski. Pod koniec lat 20-tych zatrudniano już kilkudziesięciu funkcjonariuszy, a w 1936 roku zapadła decyzja o budowie nowej siedziby, którą dzisiaj zajmuje Zarząd  Morskiego Portu Gdynia S.A. Tuż przed wojną przez Gdynię przechodziło 50% całego handlu zagranicznego Polski, a służbę pełniło tu 400 celników – mówi rzecznik Izby Celnej w Gdyni Marcin Daczko.

Dzisiaj jest ponad 200 pracowników Urzędu Celnego w Gdyni, który znajduje się przy ulicy Północnej, a swoim zasięgiem obejmuje Gdynię, Sopot, także powiaty: pucki, wejherowski, kościerski i kartuski.W ubiegłym roku dzięki pracy służby celnej do budżetu państwa wpłynęło 25 miliardów złotych. To stanowi 1/3 całego budżetu Polski. Można powiedzieć, że co godzinę zarabiamy dla kraju 2 miliony złotych – z dumą wylicza Marcin Daczko.   

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ograniczenia w przewozie towarów niebezpiecznych i ponadgabarytowych

W związku z uroczystymi obchodami 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbywały się będą w Gdańsku w dniach 7-8...

Zamknij