Więcej kamer i patroli w pasie nadmorskim

Nowe kamery monitoringu i dodatkowe patrole policji i Straży Miejskiej czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców Gdańska i turystów w pasie nadmorskim – m.in. w Parku Brzeźnieńskim.

Służby miejskie chcą poprawić bezpieczeństwo na gdańskich plażach i wokół nich. W zapewnieniu porządku pomóc mają m.in. nowe kamery, które zostaną zamontowane w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

– 11 kamer stacjonarnych pojawi się szybko, natomiast kamera obrotowa zostanie zamontowana do końca bieżącego roku. Monitoring obejmie główne ścieżki, skrzyżowania oraz place do rekreacji na terenie brzeźnieńskiego parku. Koszt nowych urządzeń to, według naszych szacunków, ponad 100 tys. zł. System będzie podłączony do studia monitoringu w komisariacie na Przymorzu – zapowiada Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Dyrektor Bukontt przypomniał również, że wzdłuż ścieżki rowerowej biegnącej z Brzeźna do Sopotu znajdują się już kamery obrotowe monitorujące główne wejścia na plażę, a także parkingi rowerowe. W sumie na terenie miasta działa 166 kamer obrotowych i 145 kamer stacjonarnych, a obraz z nich dociera do sześciu studiów monitoringu w komisariatach policji, a także do centralnego studia w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zwiększenie ilości patroli w pasie nadmorskim zapowiada też policja.

– Już teraz kierujemy tam dodatkowych funkcjonariuszy, a także stały patrol pieszy z psami patrolowymi. Warto dodać, że patrole odbywają się również od strony wody – codziennie obszar plaż monitorują policjanci na motorówkach – mówi podkom. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zdaniem policjantów rozbudowa systemu monitoringu to zawsze dobra decyzja. – Tam gdzie pojawia się monitoring, tam rzeczywiście poprawia się bezpieczeństwo. Kamery odstraszają przestępców, a zapis z nich jest dla nas doskonałym źródłem dowodowym w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia – dodaje Aleksandra Siewert.

Rejon pasa nadmorskiego patrolowany jest też przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

– Działają na tym obszarze patrole piesze, rowerowe i zmotoryzowane. Wkrótce zostanie też uruchomiony dodatkowy patrol wodny na motorówce – wymienia Artur Młodawski z gdańskiej SM.

Za zabezpieczenie terenu plaż jest też odpowiedzialny gdański MOSiR. Warto przypomnieć, że przez cały rok i przez 24 godziny na dobę działa Centrum Ratownictwa Wodnego z siedzibą przy molo w Brzeźnie. Punkt jest wyposażony w sprzęt do pierwszej pomocy, a także do transportu poszkodowanych. Bezpośredni telefon do CRW to 601 100 100.

 

Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Hewelianum zaprasza na rodzinne HAPPY HOURS

15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin - z tej okazji Centrum Hewelianum kusi nie tylko dłuższymi godzinami otwarcia, ale...

Zamknij