Już od jutra festiwal AKCEPT

Jak co roku Festiwal Akcept pozostaje spotkaniem wielu podmiotów, które zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym  poprzez  prezentacje muzyczne,  teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji, sytuując w ich centrum osobę z niepełnosprawnością intelektualną, a także podmioty, których doświadczenie w różny sposób się z nią splata.

W ciągu trzech festiwalowych dni uczestnicy i widzowie będą mieli okazję zobaczyć teatry w Trójmiasta, Warszawy, Białegostoku, Ostródy usłyszeć koncerty Remontu Pomp oraz zespołu Sektor L4, obejrzeć dwie wystawy oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych.

AKCEPT_2015

AKCEPT_2015

Po raz drugi natomiast, Festiwal Akcept  – realizując   jedną  ze swoich integralnych części w Uniwersytecie Gdańskim – zyskuje także status wydarzenia akademickiego, realizowanego w formule II Seminarium Naukowego, które w bieżącym roku zostanie zogniskowane wokół hasła: Obywatel z niepełnosprawnością w kulturze. Uczestnik, petent, natręt? Proponowane spotkanie zaprojektowane zostało w dwóch dopełniających się częściach. W pierwszej z nich oddajemy głos zaproszonym gościom, w drugiej zaś zachęcamy do dyskusji, w której uczestniczyć może każdy, kto bierze udział w seminarium. Jako prelegenci, wprowadzający w obszar przedmiotowy rozważań, wystąpią osoby reprezentujące  różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji prowokowanej pytaniami o  miejsce osoby z niepełnosprawnością intelektualną jako obywatela w kulturze.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu Akcept, żywiąc nadzieję, iż  podobnie jak wcześniejsze jego edycje, stanie się on  nie tylko przestrzenią spotkania ze światem splecionym  z niepełnosprawnością   oraz (wspólnego) odkrywania  sensów i znaczeń, jakie nadają mu egzystujące z nią postaci, ale  także będzie pretekstem i zachętą zarazem do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem niepełnosprawności,  które jako Inność wpisane w przestrzeń życia codziennego, nieustannie skłania do stawiania pytań o miejsce i rolę osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą  na arenie zdarzeń potoczności, w tym roku  szczególnie akcentując  udział  tej grupy społecznej w kulturze.

Festiwal Akcept jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Program Festiwalu, informacje o artystach (89.5 KB)

Sławek Nichczyński

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
STARTER zaprasza na finał „Go Creative. Biznes na Start”

Już w piątek, 29 maja o godz. 17.00, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbędzie się długo wyczekiwany finał „Go Creative....

Zamknij