SPAP GDAŃSK – POLICYJNI ANTYTERRORYŚCI

Pomorscy antyterroryści działają już 37 lat. Służba w tego typu formacjach jest ogromnym prestiżem lecz łączy się również z ogromnym niebezpieczeństwem. To oni m.in. zatrzymują najgroźniejszych przestępców, neutralizują ładunki wybuchowe i odbijają zakładników.

Szkolenie antyterrorystów

Szkolenie antyterrorystów

Policyjni antyterroryści od 37-lat działają na terenie Pomorza. Gdański Pododdział Antyterrorystyczny został wydzielony ze struktur Oddziału Prewencji w 2000 roku i przekształcony w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku. W tej formie działa do dzisiaj.

Funkcjonariusze gdańskiej jednostki w trakcie służby przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń i kursów takich jak m.in. kurs spadochronowy, płetwonurkowy, działań taktyczno-bojowych, alpinistyki górskiej, ratownictwa medycznego i morskiego, szkolenie snajperskie. Cykl szkolenia praktycznego uzupełniany jest szkoleniem teoretycznym obejmującym zagadnienia praktyki policyjno-prawnej, podstawy psychologii, zapoznanie z nowymi rodzajami uzbrojeń i wyposażenia.

Od 2001 roku nową jakość w działalności gdańskiego Pododdziału Antyterrorystycznego stanowią morskie działania specjalne. W ciągu wielu lat służby funkcjonariusze brali udział w licznych działaniach: zatrzymywali członków zorganizowanych grup przestępczych, odbijali osoby porwane dla okupu, zabezpieczali wizyty najważniejszych osób w randze prezydentów, premierów oraz koronowanych głów państw. To oni zatrzymali m.in. Samira S. podejrzewanego o zabójstwo trzyosobowej rodziny z Gdańska.

Do Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku trafiają policjanci o szczególnych predyspozycjach – samodyscyplina, odwaga, samodoskonalenie, sprawność fizyczna, działanie w warunkach bojowych, a przede wszystkim praca w zespole, stanowią o ich sile i wartości.

(KWP w Gdańsku / mw)

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezpieczniej w szkołach: 4 placówki z dofinansowaniem

Wojewoda Pomorski rozstrzygnął konkurs  w ramach rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Złożono 23 oferty, ale tylko 10 otrzymało dofinansowanie....

Zamknij