Śledzie znowu w drodze

W najbliższą sobotę, 22 sierpnia już po raz XV odbędzie się jedyny na świecie i cieszący się ogromnym zainteresowaniem Marsz Śledzia. W wędrówce przez wody Zatoki Puckiej, od Kuźnicy na półwyspie helskim do Rewy, koło Gdyni weźmie udział 100 szczęściarzy, wylosowanych spośród 822 chętnych. Do przebycia dystans ok. 10 km, który pomimo trudności, co roku przyciąga setki amatorów przygód.

W tym roku impreza rozpocznie się już w piątek 21 sierpnia o godzinie 19.30, podczas Wieczoru z Marszem Śledzia w Kuźnicy. Towarzyszyć jej będzie ceremonia „wodowania” książki „Śledź a sprawa Polska” (wyd. Jasne) z rozdziałem dotyczącym historii imprezy.

Zaś w sobotę, około godziny 10.00 nastąpi wymarsz śledzi z Kuźnicy, skąd wchodzimy w odmęty zatoki. Mniej więcej w połowie dystansu na środku Rybitwiej Mielizny, odbędzie się ceremonia pasowania na śledzia, w której wezmą udział Prezes Ligii Morskiej i Rzecznej dyrektor Urzędu Morskiego Andrzej Królikowski i Burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz – wyjaśnia dr Radosław Tyślewicz, pierwszy Śledź RP – inicjator i główny organizator Marszu.

Wyprawa zakończy się około godziny 14.30-15.00 w Rewie przy krzyżu na rewskim szpyrku. Na oficjalnej ceremonii, nowo upieczonym śledziom zostaną wręczone bite pamiątkowe, numerowane odznaki i dyplomy. Dla wszystkich uczestników i kibiców przewidziano poczęstunek, na którym oczywiście nie zabraknie słynnej ryby.

Przypomnijmy, że zapisy na Marsz Śledzia rozpoczynają się już w lutym i trwają do końca maja. Spośród wszystkich zgłoszonych, tradycyjnie już, losuje się 100 osób, które mogą wziąć udział w wędrówce. W tym roku w marszu uczestniczyć będzie m.in.  kpt. Joanna  Pajkowska, która dwa i pół raza opłynęła dookoła świat na małym jachcie żaglowym Mantra ASIA, w tym raz samotnie i bez zachodzenia do portów, bijąc tym samym rekord Polski.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym: Wojewody Pomorskiego – Ryszarda Stachurskiego, Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej – kpt. żw. dr. inż. Andrzeja Królikowskiego, Burmistrza Jastarni – Tyberiusza Narkowicza i Wójta Gminy Kosakowo – Jerzego Włudzika.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamknięcie dla ruchu ulicy Sopockiej w dniach 22-23 sierpnia

W związku z rozgrywanymi w weekend 22-23 sierpnia Międzynarodowymi Górskimi Samochodowymi Mistrzostwami Polski Grand Prix Sopot-Gdynia 2015 zmieniona zostanie organizacja ruchu...

Zamknij