9 lipca – Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża w Gdyni!

W tym roku obchodzimy 10-lecie międzynarodowego projektu Barefoot Beach Rescue Project, którego polską edycją jest Barefoot Projekt Czysta Plaża. Dołączcie do nas w tym wyjątkowym dniu! Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża odbędzie się w Gdyni już
9 lipca! W tym samym czasie na 5 kontynentach odbędą się sprzątania plaż, dzięki którym będzie można przejść się potem po nich bosą stopą! 

Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża - Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża – Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Lato zachęca wszystkich do tego by wyjść z domu, spędzić czas na świeżym powietrzu
i korzystać z każdego słonecznego dnia! Często jednym z celów wypoczynkowych są plaże. Niestety tłumne korzystanie z plaż ma też swoją ciemną stronę. Wśród tłumów plażowiczów nie każdy niestety pamięta o tym aby sprzątać po sobie butelki, papierki, kapsle i innego rodzaju odpadki. Tego typu zachowania psują przyjemność wypoczynku innym odwiedzającym. Dlatego właśnie powstała akcja Barefoot Projekt Czysta Plaża! Jej celem jest edukacja mieszkańców i turystów dotycząca problemu zaśmiecania i tego jak temu zaradzić, tak abyśmy wszyscy mogli przejść się po plaży bosą stopą. Wszystkich, którzy chcą się zaangażować  zapraszamy 9 lipca na Plażę Miejską przy Contrast Cafe w Gdyni od godz. 10:00! 

Wspólnymi siłami, w świetnych humorach i w doborowym towarzystwie zdziałamy jeszcze więcej! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. Udział
w międzynarodowym projekcie da nam nie tylko satysfakcję z tego, że pomogliśmy ocalić naturę, ale też dobrą zabawę z przyjaciółmi! Dzięki temu nie tylko my będziemy mogli cieszyć się pięknem natury, ale także przyszłe pokolenia.

Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża - Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża – Krzysztof Kuczyk / www.kuczyk.com

Data ta nie jest jednak przypadkowa! W tym dniu na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża (World Beach Rescue Day). W tym roku mija 10 lat odkąd w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się pierwsze sprzątania plaż! W przeciągu tych 10 lat akcja ta rozrosła się i objęła swoim zasięgiem 5 kontynentów. W tym roku w maju, w ramach świętowania tego wyjątkowego dnia, w krajach biorących udział w akcji artyści stworzyli specjalne piaskowe rzeźby. Ich celem było niesienie przesłania, które brzmi: pozostawmy tylko ślady bosych stóp. Światowy Dzień Barefoot Projekt Czysta Plaża jest idealną okazją aby spotkać się ze znajomymi i dać dobry przykład innym. Dzięki naszym działaniom będziemy mogli uświadomić każdemu jak bardzo ważne jest aby zachować naturę w stanie niezmienionym.

Każdy może dołączyć, wystarczy wejść na stronę www.czystapolska.org.pl i zarejestrować się lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska który będzie czekać na wszystkich chętnych na plaży!

Dzięki partnerstwie z Barefoot Projekt Czysta Plaża jesteśmy w stanie zadbać o czystość przyrody w Polsce od Tatr, aż po Bałtyk! – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. Zarówno Polskie plaże jak i góry to dwa z często wybieranych celów wakacyjnych. Ich popularność niesie za sobą niestety jednak zagrożenie zaśmieceniem, dlatego tak ważna jest edukacja o tym problemie, a także to jak sobie z nim radzić .

Na wolontariuszy, którzy dołączą do Barefoot Projekt Czysta Plaża i pomogą pozostawić na piasku ślady bosych stóp, będą czekały nie tylko przybory potrzebne do sprzątania jak worki
i rękawiczki, ale również gry, zabawy, wspólne sesje zdjęciowe i konkursy. Będzie również możliwość pochwalenia się tym ile śmieci udało nam się zebrać, a także nietypowymi znaleziskami!

Sprzątnęliśmy już plażę miejską w Warszawie, a także pomogliśmy sprzątnąć górskie szlaki
w Tatrach. Kolejny przystanek w naszej podróży ku czystym plażom to:

16.07 POZNAŃ, Plaża Miejska, kontenerART, godz. 12.00

30.07 ŁEBA, Wejście od ul. Leśnej, Costa Dorada, godz. 10.00

* * *

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. W zeszłym roku dzięki akcjom Barefoot Projekt Czysta Plaża i Czyste Tatry posprzątano plaże i górskie szlaki w aż siedmiu miastach! Chętnych do pomocy nie brakowało. W akcje zaangażowało się aż 4747 wolontariuszy, którzy wspólnymi siłami uzbierali ponad 837 kg śmieci.

#GetBarefoot

#WorldBeachRescueDay

#BarefootFriendly

#BoseStopy

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Time for Wax w Trójmieście

Sieć salonów depilacji woskiem Time for Wax po podboju warszawskiego rynku rozpoczęła ekspansję do największych miast w całym kraju. Wkrótce...

Zamknij