Ogólnopolskie dni NATO – Gdynia razem z NATO

Polska jest gospodarzem odbywającego się w tym roku szczytu NATO. Decyzja o organizacji tego wydarzenia w dniach 8-9 lipcu 2016 r. w Warszawie była nieprzypadkowa, tak po stronie Sojuszu, jak i  państwa – gospodarza. Będzie to pierwsze spotkanie organizacji, jakie na tym szczeblu odbędzie się w  Polsce. Szczyt NATO w Warszawie stanie się miejscem, w którym zapadną kluczowe decyzje dotyczące polityki i przyszłych działań Sojuszu, który musi sprostać współczesnym wyzwaniom, takim jak m.in. konflikt na Ukrainie czy kryzys migracyjny.  

Aby godnie uczcić ten historyczny dla Polski Szczyt, wspólnie tworzymy wydarzenie o ogólnopolskim zasięgu w trakcie trwania Szczytu NATO w Warszawie o nazwie: „Ogólnopolskie dni NATO –  Gdynia razem z NATO”, na które zapraszają wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W godz. 11.00-18.00 przez dwa dni odbywać się będą pokazy sił zbrojnych, a okręt ORP Błyskawica będzie można zwiedzać nieodpłatnie.

Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego we współczesnej historii – Sojuszu Północnoatlantyckiego – NATO. W tym roku, w stolicy naszego kraju spotkają się przywódcy wszystkich krajów wchodzących w jego skład. W piątek 8 lipca  i w sobotę 9 lipca  będzie można podziwiać sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego. Zaprezentują się wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP – wojska lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo. Niewątpliwie będzie to gratka nie tylko dla miłośników wojska, ale też dla całych rodzin.

Program wydarzenia w Gdyni:

Skwer Kościuszki i Molo Południowe 

8 lipca (piątek)

11.00 – 18.00 – Prezentacja sprzętu wojskowego Rodzajów Sił Zbrojnych RP Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP (m.in. pokaz sprzętu bojowego grupy FORMOZA oraz zwiedzanie okrętów 3. Flotylli)

11.00 –  Koncert zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej

15.00 – Salut armatni inaugurujący Szczyt NATO z pokładu ORP Błyskawica

15.05 – 15.30 – Oficjalne rozpoczęcie uroczystości

15.30 – 16.30 – Parada powietrzna sprzętu lotniczego Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP

16.45 -17.15 – Pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej

17.15 – 18 – Koncert zespołu wokalnego Klubu MW Riwiera

18.00 – Przelot samolotów patrolowych BRYZA

9 lipca (sobota)

11.00 – 18.00 – Prezentacja sprzętu wojskowego Rodzajów Sił Zbrojnych RP Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej RP (m.in. pokaz sprzętu szkolno-treningowego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM oraz zwiedzanie okrętów 3. Flotylli)

11.10 – 11.30 – Pokaz powietrzny sprzętu lotniczego

12.00 – Pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej

13.30 – Koncert zespołu wokalnego Klubu MW Riwiera

14.00 – Pokaz działania Brzegowej Grupy Ratowniczej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów

15.00 – Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej

15.30 – 15.45 – Pokaz działania na wodzie zespołu interwencyjnego Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej

16.00 – Koncert zespołu wokalnego Akademii Marynarki Wojennej

Podczas imprezy ORP Błyskawica będzie udostępniony do nieodpłatnego zwiedzania.

Na terenie obchodów znajdować się będą także punkty promocyjne Wojskowych Komend Uzupełnień i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na wielkim telebimie będzie można oglądać relację ze Szczytu NATO w Warszawie.

Warto przypomnieć, że Polska jest członkiem NATO od 1999 roku. W marcu tego roku w miejscowości Independence w USA ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier przekazali na ręce Sekretarza Stanu USA dokumenty ratyfikacyjne o wstąpieniu do NATO. Zakończyło to prawną procedurę akcesji do Sojuszu. W uroczystych obchodach 50 – lecia Paktu Północnoatlantyckiego po raz pierwszy uczestniczył prezydent Polski jako pełnoprawny członek NATO.

UWAGA! 

W związku z odbywającą się z okazji Szczytu NATO wystawą sprzętu i uzbrojenia Sił Zbrojnych RP informujemy, że: od godz. 6.00  do godz. 19.00 w dniach 8-9  lipca zamykana dla ruchu pojazdów będzie aleja Jana Pawła II na wysokości  zjazdu do przystani jachtowej.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i porządku publicznego, wszystkich gości oraz stałych mieszkańców Gdyni prosimy o stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu, a także wskazań biorących udział w zabezpieczeniu imprezy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, strażników Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służb porządkowych organizatora.

Wydarzenia w Gdyni nie są jednak jedynymi, które mają podkreślić wagę warszawskiego szczytu i samą przynależność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Pelplin również włącza się w obchody. W niedzielę po uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej o godzinie 10. organizatorzy zapraszają na uroczysty przemarsz wraz
z orkiestrą wojskową
z placu przed bazyliką na plac przy Collegium Marianum, zaś o godz. 11.45 na pelpliński Piknik Wojskowy. Patronat nad obchodami Dni NATO w Pelplinie objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

Małgorzata Sworobowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prośba o pomoc w wyjeździe na turnus rehabilitacyjny

Filip to fajny osiemnastoletni chłopak, którego los niestety od urodzenia mocno doświadczył. Cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce i mimo że...

Zamknij