Pies na wakacjach w wielkim mieście

Wakacje psa w wielkim mieście mogą i powinny być udane! Pamiętajmy jednak, by stosować się do obowiązujących zasadOd 1 maja do 30 września nie wolno w Gdyni wprowadzać psów na plaże i miejskie kąpieliska. W związku z okresem letnim patrole straży miejskiej zwracają na to szczególną uwagę. Od początku roku funkcjonariusze interweniowali ponad 300 razy. Były to zdarzenia różnego rodzaju, dotyczące psów błąkających się, bez właściciela, smyczy i kagańca, agresywnych czy rannych.

Materiały prasowe Straży Miejskiej w Gdyni

Materiały prasowe Straży Miejskiej w Gdyni

Warto jednak podkreślić, że w Gdyni na czworonogi i ich właścicieli czekają aż dwa kąpieliska. Wydzielone plaże, gdzie psy mogą biegać i kąpać się do woli, znajdują się: pierwsza w Orłowie pomiędzy wejściem GDY18 i GDY19, druga – na Oksywiu wzdłuż granicy między Oksywiem i Babimi Dołami. Prowadzi do niej wejście GDY4.

Mieszkańcy mogą też skorzystać z dwóch całorocznych wybiegów dla psów, jednego w Orłowie, zaraz przy psiej plaży i kolejnego – na Oksywiu w kwadracie ulic: Tucholskiej, Kampinoskiej i Knyszyńskiej. Docelowo, w ramach działań samorządowych, ma być ich więcej. W trakcie patrolowania miasta strażnicy sprawdzają, czy na placach zabaw nie pojawiają się psy, co jest bezwzględnie zakazane przez cały rok.

Zgodnie z prawem psy nie mogą kąpać się w fontannach. Pamiętajmy jednak, aby w okresie skwaru nie pozostawiać futrzaka samemu sobie. W trakcie spaceru zabierzmy ze sobą wodę. Przegrzany pies męczy się i traci humor.

Materiały prasowe Straży Miejskiej w Gdyni

Materiały prasowe Straży Miejskiej w Gdyni

Na szczęście w okresie wakacyjnym właściciele większości lokali wystawiają miski z wodą, gdzie psy mogą ugasić pragnienie. Do niektórych restauracji, barów i pubów można też wejść z czworonożnym przyjacielem. Jest ich w Gdyni sporo, ale każdorazowo warto spytać obsługę i gości.

Od niedawna z psem można zrobić również zakupy. Tak jest na przykład w CH „Batory”. W pozostałych przypadkach raczej przywiążmy psa przed sklepem, ale w miejscu zacienionym i w taki sposób, aby szarpiąc się lub skacząc, nie mógł sam zdjąć smyczy ze słupka. Bądźmy ostrożni, bo w letnim tłumie czworonożny przyjaciel może szybko zniknąć nam z oczu. Kiedy znajdziemy bezdomnego psa (lub inne zwierzę), zgłośmy to Straży Miejskiej pod bezpłatny numer 986.

Gdy znajdziemy błąkającego się psa z zawieszką „Pies w wielkim mieście”, zadzwońmy pod numer 58 668 84 80 i podajmy numer na zawieszce – pracownicy Urzędu Miasta skontaktują nas z właścicielem psa.

Karolina Szypelt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogólnopolskie dni NATO – Gdynia razem z NATO

Polska jest gospodarzem odbywającego się w tym roku szczytu NATO. Decyzja o organizacji tego wydarzenia w dniach 8-9 lipcu 2016 r. w Warszawie była...

Zamknij