Jazz na Zaduszki u Franciszkanów

Na to wydarzenie właściwie nie trzeba nikogo zapraszać. Zaduszki Jazzowe w kościele oo. Franciszkanów, organizowane od osiemnastu lat, co roku gromadzą tłumy zafascynowanych jazzem. W tym roku melomani spotkają się 2 listopada o godz. 19.00.

Do kościoła oo. Franciszkanów przybywa bardzo wielu słuchaczy, którzy przynoszą ze sobą symboliczne światełka, wymieniają się uwagami dotyczącymi swoich ulubionych muzyków oraz wspominają tych już nieżyjących. W tym roku na pewno będzie wspominany Leszek Pomierski, który skupiał środowisko muzyków wokół swojego Blues Clubu – tłumaczy Piotr Bulczak, współorganizator koncertu.

Do Gdyni udało się zaprosić 24 artystów, m.in. światowej klasy muzyków jak: Anthony AllenEdward AllenElisabeth AllenEric AllenOla Mońko AllenMichał Maciek CiesielskiKrystyna DurysPrzemek DyakowskiPiotr GóraMaciej GrzywaczDarek HerbaszPaweł HuliszMarcin JanekArtur JurekSergiej KriuczkowAgnieszka MacieszczykJurij MishchenkoKrzysztof PaulJacek SiciarekWojtek StaroniewiczAdam WiśniewskiIrek WojtczakAdam Zagrodzki i Adam Żuchowski.

Zaduszki Jazzowe to piękny zwyczaj, który na dobre wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń towarzyszących obchodom dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych. Swoimi korzeniami sięga pierwszej połowy lat 50. ubiegłego wieku, kiedy jazz, jako muzyka wroga ideologicznie, był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla grupy wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania odbywały się w Krakowie, gdzie zjeżdżali muzycy tworzący historię polskiego jazzu. Na fali odwilży październikowej jazz wyszedł z ukrycia i odtąd Zaduszki Jazzowe są organizowane corocznie. Są również poświęcone pamięci zmarłych muzyków.

Zaduszki Jazzowe
środa 2 listopada, godz. 19.00
ul. Ujejskiego 40

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
TEDx Gdynia „Inaczej”

Mają jedynie 18 minut, aby opowiedzieć o tym, jak można zmieniać świat… na lepsze. Co roku czołowi liderzy i naukowcy...

Zamknij