Prognozowane niekorzystne warunki pogodowe – wszystkie pojazdy w pełnej gotowości

W związku z prognozowanymi skrajnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi (wichurą i śnieżycą) w stan gotowości postawione zostały wszystkie pojazdy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie Gdańska. Dyżur właśnie się zaczyna, pojazdy są przygotowywane na zapowiadane przez meteorologów wieczorne uderzenie silnych opadów śniegu. Piaskarki za chwilę wyjadą na trasy, żeby przygotować drogi na pierwsze uderzenie śniegu – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

 

Jeśli zapowiedzi służb meteo się potwierdzą, to dziś w nocy pracować będzie na ulicach miasta blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia – w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i sprzęt do zadań specjalnych, czyli pługi wirnikowe mogące pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach. Pracować będą przede wszystkim nad utrzymaniem przejezdności tzw. podstawowego układu drogowego (PUK), czyli dróg, którymi porusza się komunikacja miejska. W dalszej kolejności zabezpieczane będą drogi pozostałe. Praca będzie trwała do skutku, czyli do udrożnienia wszystkich dróg.

 

Przypomnę, w Gdańsku do odśnieżenia jest ponad 1,5 tysiąca dróg o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów. Założony na ten sezon budżet na zimowe utrzymanie dróg, to ponad 24 miliony złotych.

 

Z powodu bardzo silnego wiatru, od wczoraj do odwołania zamknięte są dla odwiedzających: Park Oliwski oraz wszystkie gdańskie cmentarze komunalne będące pod zarządem ZDiZ (łącznie 9: Łostowicki, Św. Franciszka, Sobieszewski, Salvator Nowy, Św. Ignacego, Centralny Srebrzysko, Garnizonowy, Oliwski i Św. Jadwigi).

 

Przy bramach parku i cmentarzy wywieszone są informacje dotyczące stanu bieżącego oraz powodów zamknięcia tych miejsc dla odwiedzających.

 

Pozostałe gdańskie parki nie są ogrodzone i nie można ich zamknąć, dlatego obowiązuje nadal apel o zaniechanie w dniu dzisiejszym wycieczek w miejsca silnie zadrzewione (szczególnie chodzi tu o miejsca w których jest dużo starego drzewostanu), gdyż z powodu silnego wiatru może być to niebezpieczne.

 

Przypominamy kierowcom – o nieparkowaniu samochodów pod drzewami oraz apelujemy o ostrożną jazdę.

Katarzyna Kaczmarek

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak być rowerowym jeszcze bardziej?

W ramach festiwalu kultury nordyckiej Stefan M. Rasmussen, specjalista od szeroko pojętej komunikacji rowerowej, opowie, jak w Danii stwarza się warunki...

Zamknij