Ponad 800 katechetów będzie łamać się opłatkiem

W sobotę 14 stycznia o godz. 10:00 odbędzie się w auli Jana Pawła II w Gdańsku Oliwie spotkanie opłatkowa katechetów Archidiecezji Gdańskiej. W imieniu władz miasta życzenia tradycyjnie składać będzie Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej Piotr Kowalczuk. 

 

W spotkaniu opłatkowym z Arcybiskupem metropolitom Gdańskim Sławojem Leszkiem Głódziem wezmą udział katecheci i katechetki uczące w szkołach na terenie diecezji gdańskiej. Podczas spotkania wezmą udział w Misterium Bożonarodzeniowym.

– Dziękuję nauczycielkom i nauczycielom religii zarówno duchownym jak i świeckim za wiele działań społecznych, które podejmują poza programem swoich zajęć. To ważne byśmy pamiętali, że droga pojednania i bycia w łączności z Bogiem wiedzie przez szacunek do Człowieka, każdego, w jego pięknej różnorodności. Na cały nowy rok życzę podążania ścieżkami, które pięknie i prosto w swoim przekazie kieruje do nas papież Franciszek. Jego osobiste świadectwo i przypominanie nam wszystkim prostoty teologii zawartej w słowach: proszę, dziękuję, przepraszam… Tej postawy w każdym pokoju nauczycielskim i rodzinach z serca wszystkim życzę – mówi prezydent Kowalczuk.

– Obecnie w bazie Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej zarejestrowanych jest 812 katechetów, w tym 518 osób świeckich, 245 księży i 49 sióstr zakonnych – informuje ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej

Do nauczania religii niezbędne są kwalifikacje zawodowe: ukończone 6 letnie studia z teologii z przygotowaniem pedagogicznym lub 2 letnie studia podyplomowe. Poza kwalifikacjami potrzebna jest opinia proboszcza z miejsca zamieszkania katechety.

Dodatkowo katecheci zobowiązani są do: uczestnictwa w spotkaniach katechetycznych diecezjalnych, dekanalnych i parafialnych, uczestnictwa w rekolekcjach organizowanych przez Wydział Katechetyczny, apostolstwa poprzez osobisty rozwój życia sakramentalnego, religijnego i moralnego, czynnego uczestnictwa w duszpasterstwie parafii, pomocy w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych nauczania religii zgodnie z podstawą programową.

 

– Katecheci angażują się w różne formy działalności na rzecz szkoły i społeczności pozaszkolnej – mówi ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.  -Takim najbardziej znanym przykładem jest działalność Szkolnych Kół Caritas. W bardzo wielu szkołach naszej diecezji działają szkolne koła i prężnie wolontariat z nim związany – dodaje. Wolontariat jest różny w zależności od wieku uczniów: zbiórki żywności w sklepach i parafiach na rzecz najuboższych, zbiórki pieniężne na rzecz trójmiejskich hospicjów, współpraca ze szpitalami, domami opieki, domami dziecka. To także pomoc seniorom, chorym, czy samotnym w porządkach, zakupach. Organizacja różnych akcji na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

– Katecheci organizują konkursy wiedzy oraz uczestniczą w ogólnopolskich konkursach takich jak: Olimpiada Teologii Katolickiej, czy Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej Civitas Christiana. Ciężko wymienić wszystkie działalności. Na prawdę jest tego dużo, ale mało się o tym mówi – dodaje ks. Tyberiusz Kroplewski.

Olimpia Schneider

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rok 2017 w Gdyni

To będzie kolejny rok dobrej pracy dla miasta i Gdynian. Konsekwentna polityka zrównoważonego rozwoju sprawia, że Gdynia zmienia się i...

Zamknij