Ewa Kasprzyk i „Mił.ość” w GCF

Ewa Kasprzyk – aktorka teatralna i filmowa – będzie gościem Gdyńskiego Centrum Filmowego. Spotkanie połączone z rozmową o książce Marcina Kędziaka „Mił.ość”, odbędzie się w Księgarni/Galerii GCF w piątek 24 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Spotkanie w Gdyńskim Centrum Filmowym będzie okazją do wysłuchania opowieści o życiu, karierze i przede wszystkim o miłości. Ewa Kasprzyk odkryje tajemnice swojego pierwszego spotkania z mężem i wyjawi życiowe wzloty i upadki. Rozmowie towarzyszyć będzie dyskusja o książce Marcina Kędziaka „Mił.ość” – „książkowej podróży w głąb siebie oraz do zdarzeń i ludzi, które nierozerwalnie będą kojarzyć się aktorce z miłością i… mił.ością”.

Ewa Kasprzyk – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985). Po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała przez kolejnych szesnaście lat, do 2000 roku. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m.in. Kazimierza Kutza „Batałajkin i spółka”, Stanisława Różewicza „Sztukmistrz z Lublina” według Singera i Mikołaja Grabowskiego „Stąd do Ameryki”, a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w „Antoniuszu i Kleopatrze” Shakespeare’a (Kleopatra), „Tutam” Shaeffera (Ona), „Trzech siostrach” Czechowa (Olga) i „Dwojgu na huśtawce” Gibsona(Ona).

W wieku dwudziestu ośmiu lat zadebiutowała w filmie, rolą zaradnej Kwiryny w „Dziewczętach z Nowolipek” Barbary Sass (1985). W latach 90. ograniczyła występy w filmie, skupiając się na pracy teatralnej.
W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli „Złotopolscy”, która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. Rola Ilony Clark-Kowalskiej – zdecydowanej, silnej, pewnej siebie, nowoczesnej, dojrzałej kobiety – była zapowiedzią nowego typu postaci, które następnie powtórzyła w „Karierze Nikosia Dyzmy” (2002) i „Warszawie” (2003) oraz produkcjach telewizyjnych „Magdzie M.” i „Codziennej 2 m 3”.

Do najważniejszych aktorskich dokonań Ewy Kasprzyk należy rola rozczarowanej gwiazdy zafascynowanej Violettą Villas w „Bellissimie” (2000) Artura Urbańskiego. Spotkała się ona z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego w Wenecji, gdzie przyznano jej nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą dla najlepszej aktorki.

Krytyka wysoko oceniła również jej tytułową rolę w „Patty Diphusa”, teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodovara. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w „Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem”.

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolosy tuż – tuż

Odliczanie czas zacząć. Otwarcie 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej imprezy podróżniczej w Europie, już w piątek 10...

Zamknij