O mieście i jego legendach w GCF

Miasto i jego legendy to temat przewodni nowego numeru Kwartalnika Artystycznego BLIZA. Spotkanie promocyjne poświęcone temu wydawnictwu połączone z rozmową z bardzo ciekawym gościem odbędzie się w środę 29 marca w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wstęp wolny.

Gościem Pawła Hellego – prozaika, poety, scenarzysty i dramaturga – będzie prof. Małgorzata Omilanowska – historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, była minister kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmowa dotyczyć będzie różnych obrazów miasta zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Istotę współczesnego miasta próbowano przedstawić w literaturze, filmie, sztukach plastycznych i muzyce. Autorzy nowego numeru BLIZY – Jacek FriedrichPaweł HuellePiotr MillatiAdam KamińskiRyszard MączewskiPrzemysław GuldaIwona PartykaMałgorzata MajorIzabela Klementowska i Adam Wiedemann – zatrzymali się dłużej nad współczesną mitologią miasta, legendami miejskimi, dawnymi i współczesnymi. Porównali obrazy miasta w Polsce i za granicą, w bliskich nam i odmiennych kręgach kulturowych. Sprawdzili, co zmieniło się w postrzeganiu miasta dawniej i teraz.

Powiedzieć, że dla współczesnego człowieka miasto wciąż jest niezwykle ważnym zjawiskiem, to zdecydowanie za mało – mówi Adam Kamiński, redaktor BLIZY. Chociaż epokę gwałtownej industrializacji i urbanizacji nowoczesne społeczeństwa mają już za sobą, a głośne stają się hasła mobilności i zdalności, pod wieloma względami miasta nic nie jest w stanie zastąpić. Na jego fenomen składają się idee, które legły u jego podstaw, plany, architektura, ale także ogromna przestrzeń duchowa, związana z topografią i historią, wydarzeniami, które w nim zaszły, ludźmi, którzy w nim mieszkali i mieszkają, z ważnymi wspólnotowymi i indywidualnymi doświadczeniami.

Spotkanie Miasto i jego legendy promujące nowy numer Kwartalnika Artystycznego BLIZA
środa 29 marca, godz. 18.00

Gdyńskie Centrum Filmowe
plac Grunwaldzki 2

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domki na drzewach i tunele – Działki Leśne i ich tajemnice

Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Gdynia Nieznana”. Tym razem jego uczestnicy poznają bliżej ciekawe i często...

Zamknij