Instrukcja obsługi grafiki

Mamy z nią do czynienia na co dzień. Idąc do księgarni, mijając plakaty filmowe w kinie, a nawet otwierając jakąkolwiek stronę internetową. Grafika otacza nas z każdej strony. O jej tajemnicach, ewolucji i znaczeniu opowie dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich podczas najbliższej „Instrukcji obsługi sztuki”.

Kiedyś grafika pełniła taką samą funkcję, jaką dzisiaj fotografia. Sprawiała, że niedostępna sztuka stała się popularna. Grafiki przedstawiały wizerunki innych dzieł, plansze ilustracyjne w książkach i mapy. Nawet banknoty i znaczki pocztowe wykonywano przy pomocy rozmaitych technik graficznych. Dawna grafika pełniła funkcję użytkową i choć dzisiaj jej twórcy mają większą swobodę, zachowała swój użytkowy charakter.

Historia zna także przypadki, które sprawiły, że grafika została wzniesiona na artystyczne wyżyny. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak: DürerRembrandtPiranesiGoyaPicasso. To właśnie o nich, ale nie tylko, posłuchamy na najbliższym spotkaniu Instrukcja obsługi sztuki.

Grafika – wykład dr. Jacka Friedricha
23 lutego, godz. 18.00 – 19.30
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
Wstęp wolny

Dorota Patzer

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
O mieście i jego legendach w GCF

Miasto i jego legendy to temat przewodni nowego numeru Kwartalnika Artystycznego BLIZA. Spotkanie promocyjne poświęcone temu wydawnictwu połączone z rozmową...

Zamknij