Marian Des Loges (1898-1957) – organizator bibliotek w Gdańsku

Biblioteka Gdańska wystawą o Marianie Des Loges’u, w 60. rocznicę jego śmierci, pragnie przybliżyć sylwetkę zasłużonego bibliotekarza, którego działalność zawodowa przyczyniła się do rozwoju nowoczesnego bibliotekarstwa, a tym samym i polskiej kultury. Wśród eksponatów można zobaczyć dokumenty osobiste i wyjątkowe fotografie sprzed 1939 roku.

Des Loges

Marian Des Loges, dr filozofii i bibliotekarz, od 1920 do 1939 r. pracował w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W 1945 r. został skierowany do Gdańska, gdzie objął funkcję wicedyrektora Biblioteki Miejskiej. Na tym stanowisku pracował do 1950 r., kiedy to został mianowany dyrektorem Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej. Jego rozległa wiedza i doświadczenie były szczególnie ważne dla organizacji bibliotekarstwa na Wybrzeżu po II wojnie światowej. Materiał zgromadzony na wystawie pochodzi ze spuścizny po Marianie Des Loges’u przekazanej przez rodzinę Bibliotece Gdańskiej. Został on podzielony na cztery grupy tematyczne. Pierwsza z nich obejmuje dokumenty osobiste Mariana Des Loges’a. Druga zawiera materiały przedstawiające jego aktywność bibliotekarską. Trzecia obrazuje jego działalność literacką, popularyzatorską i społeczną. Część czwartą stanowią artykuły wspomnieniowe, nekrologi i praca magisterska o Marianie Des Loges’u jako teoretyku i praktyku nowoczesnego bibliotekarstwa. Pokażemy między innymi zbiór dokumentów osobistych: świadectwa szkolne, legitymacje, dyplomy, rękopisy i maszynopisy prac, artykuły drukowane Mariana Des Loges’a. Ekspozycję uzupełniają przedwojenne fotografie Lwowa i Sambora oraz zdjęcia przedstawiające zniszczony w czasie wojny Gdańsk i jego odbudowę.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 23 marca (czwartek) o godz. 13.00 do budynku Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie czynna do 26 kwietnia 2017 r. (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Helena Dzienis

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co dalej z Kuźnią Wodną w Oliwie?

Od kilku miesięcy trwa opracowywanie planów zagospodarowania Kuźni Wodnej w Oliwie. Zabytek od 2 stycznia tego roku jest pod opieką...

Zamknij