Głosuj na plenerowe spektakle w gdyńskich dzielnicach!

Adaptację mrocznej i jednocześnie pięknej historii miłości oraz determinacji, osadzonej w futurystycznym świecie Stanisława Lema mamy szansę zobaczyć… w scenerii gdyńskich parków i polan! Plenerowe spektakle w Babich Dołach, Oksywiu, Redłowie i Chyloni, w wykonaniu artystów Teatru Gdynia Główna – to jeden z projektów, które w internetowym konkursie LECHSTARTER walczą o pieniądze na realizację. Konkurencja jest mocna, dlatego warto oddawać głosy na gdyński projekt nawet codziennie, do 8 maja.

Pobudzić mieszkańców

Projekt „Maska-spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji” do konkursu Kampanii Piwowarskiej zgłosili przedstawiciele Fundacji „Klinika Kultury”, ściśle związanej z Teatrem Gdynia Główna. Jak mówią pomysłodawcy, organizacja plenerowych spektakli ma przede wszystkim przybliżyć sztukę teatralną mieszkańcom okolic oddalonych od Śródmieścia, głównie rejonów objętych miejską rewitalizacją.

Do skupienia się na tych obszarach zainspirowały nas spotkania sektora kultury, organizowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych w ramach opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak możemy ożywić tę przestrzeń, miejsca, które wymagają większego wsparcia – mówi Ida Bocian z Fundacji „Klinika Kultury”. Część z tych dzielnic już dobrze znamy, ponieważ realizowaliśmy tam własne projekty teatralne. Obecnie przygotowujemy również projekt „Gdynia-ReAktywacja”, podczas którego będziemy kreować teatr z mieszkańcami rewitalizowanych terenów. W czasie rozmów z nimi o tym projekcie niektórzy z nich zwierzali się nam, że chcieliby zobaczyć spektakl plenerowy w swojej dzielnicy. Stąd pomysł na wystartowanie w programie LECHSTARTER. Ostatecznie postanowiliśmy włączyć do projektu także Redłowo które, choć nie jest objęte planem rewitalizacji, to z pewnością wymaga uwagi mieszkańców i dyskusji o kierunkach zmian.

Tym samym – jeśli projekt zostałby wskazany do dofinansowania w ramach konkursu- „Maskę” Lema można byłoby zobaczyć na Polance Redłowskiej, polanie przy zejściu do plaży na Babich Dołach, w parku między górnym i dolnym tarasem Oksywia oraz w Chyloni, między ZOH i Meksykiem. Pomysłodawcy zapowiadają, że nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych przyczyniłaby się do organizacji spektakularnych widowisk. W realizację byliby zaangażowani plastycy, choreografowie, tancerze, aktorzy uliczni i szczudlarze. Spektakle miałyby być otwarte dla wszystkich mieszkańców Gdyni.

Chcemy wykorzystać naturalną scenerię parków i polan, co każdemu wydarzeniu nada niepowtarzalnych kontekstów. Ponadto inspirują nas klimaty fantastyki, ale i dawnej kultury dworskiej, ponieważ właśnie taka jest „Maska” Lema – mówi Ida Bocian. Mamy nadzieję, że dzięki spektaklom przemienimy te miejsca z polan i przedeptów w miejsca niezwykłe, magiczne, chociaż na chwilę. Idealnie będzie, jeśli mieszkańcy będą je dobrze kojarzyć, a może i chętniej tam przebywać.

Do organizacji – promocji spektakli oraz wolontariacie – zaproszeni zostaliby także mieszkańcy. Według założeń projektu ma to pobudzić ich do zaangażowanie się w działania na rzecz najbliższej okolicy, a także zachęcić do realizacji własnych projektów.

Głosuj!

Żeby projekt został zrealizowany, potrzebna jest mobilizacja. Potrzebnych jest jak najwięcej głosów internautów pod gdyńską inicjatywą w konkursie LECHSTARTER. Każdy może głosować raz dziennie do 8 maja, godz. 14.00 – wystarczy podać tylko adres e-mail i kliknąć link, który wysłany zostanie w wiadomości zwrotnej. Można także głosować za pośrednictwem Facebooka czy serwisu Google.
Link do głosowania: http://lechstarter.urbanforms.org/projekt/396/maska-spektakl-plenerowy-narzedziem-rewitalizacji

Agnieszka Wołowicz

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspaniały „Rowerowy Maj” zainaugurowano w Gdańsku

Fantastyczna ! Tak kampanię „Rowerowy Maj” określili przedstawiciele miast i gmin, biorących udział w jej inauguracji 1 kwietnia na targach...

Zamknij