LETNI DUET KONCERTOWY – GDAŃSKI CARILLON I FONTANNA HEWELIUSZA

Przed nami czwarty cykl letnich, bezpłatnych koncertów carillonowych. W tym roku, nowym bohaterem koncertów będzie Fontanna Heweliusza, która wystąpi pod znanym już hasłem „Wodowanie sztuk”. Różnorodne utwory, od klasyki po współczesność komputerową, wygrywane dźwiękami carillonu, wzbogacone będą kolorami i wodnymi wariacjami fontanny oraz dodatkowym oświetleniem wieży Kościoła Św. Katarzyny.

 

Koncert na żywo w każdy piątek

Fontanna i carillon – udany duet

W lipcu i w sierpniu, w każdy piątek o godzinie 21.00 rozpoczynać się będą koncerty z muzyką na żywo. Już 7 lipca odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego gdańska carillonistka Pani Monika Kaźmierczak wraz z zespołem Hornet Ensemble wykonają utwór „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w aranżacji Kamila Cieślika. – W każdy wakacyjny piątek, przez godzinę będzie można podziwiać niezwykły pokaz wody, światła i dźwięku. To wyjątkowa atrakcja zarówno dla mieszkańców Gdańska, jak i turystów, zwłaszcza, że udało nam się zaprosić tylu znamienitych muzyków z całego świata, wielbicieli tego unikatowego instrumentu, jakim jest carilllon. – podkreśla Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zwieńczeniem letnich koncertów będzie występ pn. „Currents/Prądy” w wykonaniu amerykańskiej carillonistki Tiffany Ng. Koncert finałowy, który odbędzie się 25 sierpnia, zostanie wzbogacony o wizualizacje w wykonaniu gdańskich artystów Roberta Turło i Adama Przybysza, które zostaną wyświetlone na wieży Kościoła św. Katarzyny.

 

Fontanna i carillon – udany duet

To już drugi sezon „Wodowania Sztuk” – niezwykłych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku odbywających się na skwerze przy Wielkim Młynie. Na zakończenie koncertów na żywo, oraz dodatkowo w soboty i w niedziele o godz. 21:45, w kompozycyjnie dopracowanym układzie, prezentowany będzie program specjalny fontanny oraz odpowiednio dobrany utwór wygrywany przez gdański carillon. W lipcu usłyszeć będzie można utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza” skomponowany przez Pana Kamila Cieślika i wygrywany już w zeszłym roku. Natomiast, w sierpniu wykonywana będzie nowa kompozycja „Nihil constant” autorstwa Pani Katarzyny Kwiecień–Długosz. – Oba utwory zostały zgłoszone do organizowanego przez naszą Spółkę konkursu „Fontannie bije ten dzwon”. – przypomina Jacek Skarbek, prezes miejskiej Spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. – Kiedy planowaliśmy ten konkurs, nie spodziewaliśmy się, że zwycięskie utwory tak bardzo wzbogacą pokazy naszej fontanny – dodaje.

W tym roku, nową oprawę zyska również wieża Kościoła św. Katarzyny. Miejsce, w którym przebywa muzyk grający na carillonie zostało dodatkowo podświetlone, a kolory zsynchronizowano z pokazem Fontanny Heweliusza.

 

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

 

Monika Piotrowska-Szypryt

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ratujące życie defibrylatory na ulicach Gdańska? Tak!

Pomysł budowy sieci defibrylatorów w przestrzeni miejskiej pochodzi z projektów zgłaszanych do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Projekt nie został zrealizowany w...

Zamknij