Poczuć się jak pilot na pikniku lotniczym

9 września w Gdyni dla wszystkich sympatyków lotnictwa, wojska i militariów zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Na lotnisku w Babich Dołach odbędzie się Morski Piknik Lotniczy. Będzie to niewątpliwie największe wojskowe wydarzenie lotnicze w naszym regionie. Jego organizatorem jest 43. Oksywska Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

– Pragnąc wspólnie z Państwem uczcić tegoroczne święto 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego, gwarantujemy moc niezapomnianych wrażeń. Podczas pikniku będzie można między innym „zasiąść za sterami śmigłowca”, by choć na chwilę poczuć się lotnikiem morskim, by każdy z Państwa – choćby w marzeniach – mógł poczuć smak żołnierskiego rzemiosła, wcielić się w rolę żołnierza RP – zaprasza Cezary Wiatrak Dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

W trakcie pikniku zaplanowano wiele atrakcji, w tym m.in. pokazy samolotów bojowych w locie – PZL-130 Orlik, PZL W-3 Sokół czy XtremeAir Sbach 300. Ponadto z bliska będzie można obejrzeć sprzęt Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i usiąść za sterami  samolotu M-28, amerykańskiego czterosilnikowca transportowego o napędzie turbośmigłowym Lockheed C-130 Hercules czy produkowanej przez hiszpańskie zakłady lotnicze maszyny CASA C-295. Publiczność zobaczy także wielozadaniowy śmigłowiec morski Mi-14 czy Aeronautics Orbiter – izraelski, taktyczny bezzałogowy aparat latający.

Morski Piknik Lotniczy organizowany przez 43. Bazę Lotnictwa Morskiego w Gdyni na lotnisku w Babich Dołach stanowi wyjątkowy akcent przypadających w przyszłym roku obchodów stulecia istnienia Polskiej Marynarki Wojennej oraz 95. rocznicy powołania Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Kontynuacja tradycji dywizjonu spoczywa od wielu lat na barkach 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego, która wywiązuje się z tego zadania zgodnie z najlepszą sztuką żołnierską. Jestem przekonany, że święto 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni będzie niezwykłym wydarzeniem, a zarazem niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich widzów – podkreśla prezydent Wojciech Szczurek.

O muzyczną stronę wydarzenia zadbają: zespół wokalny Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, Orkiestra Wojskowa z Koszalina oraz zespół wokalny „Simultaneo”.

Program wydarzenia
godz. 9.30 – otwarcie bramy (wejście – Brama Papieska, ul. Zielona)
godz. 10.00 – uroczysta zbiórka
godz. 10.55-11.10 – pokaz musztry paradnej
godz. 11.10-12.00 – występy artystyczne na scenie
godz. 11.10-16.00 – prezentacja statyczna sprzętu lotniczego  i techniki wojskowej
godz. 12.00-14.00 – pokazy lotnicze

Dojazd
Autobusami komunikacji miejskiej
Dla gości Morskiego Pikniku Lotniczego 9 września zostanie uruchomiona linia autobusowa 209, kursująca w relacji: Plac Kaszubski – Babie Doły.
Linia 209 będzie funkcjonowała w godz. od 9.00 do 17.00 z częstotliwością co 5 do 10 minut, obsługiwana przez autobusy przegubowe. Trasa linii 209 będzie następująca:
W kursach w kierunku Babich Dołów autobusy będą dodatkowo zajeżdżać pod dworzec kolejowy Gdynia Główna (przystanek Gdynia Dworzec Gł. PKP 03),
Na Babich Dołach autobusy będą kończyć bieg na przystanku tymczasowym Brama Papieska 91, zlokalizowanym bezpośrednio przy wejściu dla publiczności (autobusy nie będą dojeżdżać do przystanku Zielona – Kościół 02 i pętli Babie Doły).
Dojazd na piknik możliwy będzie także autobusami linii 109.
Linia 109 9 września będzie funkcjonowała na stałej trasie, według zwykłego, sobotniego rozkładu jazdy, ale będzie obsługiwana przez autobusy przegubowe.
Osoby udające się na piknik linią 109 powinny wysiadać na przystanku Wąwóz Ostrowicki 02.
W kursach z Babich Dołów do Śródmieścia autobusy 109 będą się dodatkowo zatrzymywać na przystanku tymczasowym Brama Papieska 91.

Parking
Uwaga! Liczba miejsca parkingowych jest ograniczona. Organizatorzy imprezy zachęcają do korzystania z komunikacji autobusowej. Bezpłatny parking usytuowany będzie przy ulicy Zielonej – wjazd na wysokości przystanku Wąwóz Ostrowicki.
Na parking dla osób niepełnosprawnych, usytuowany na terenie jednostki, można wjechać przez Bramę Papieską.

 
Zasady i przydatne informacje
Na teren wojskowy nie można wnosić: alkoholu, niebezpiecznych narzędzi i materiałów.
Na terenie jednostki możliwe będzie poruszenie się tylko w strefach dozwolonych dla ruchu turystycznego.
Organizator nie zapewnia miejsc postojowych na terenie jednostki wojskowej.
Na Piknik Lotniczy warto zabrać ze sobą: parasole, koce i sprzęt piknikowy, nakrycia głowy chroniące przed słońcem, a także wodę mineralną.

Małgorzata Omachel – Kwidzińska

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Konsultacje społeczne z zakresu rozmieszczenia stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego

W dniach 15-22 września odbędą się konsultacje społeczne z zakresu rozmieszczenia stacji postoju Systemu Roweru Metropolitalnego. Celem konsultacji jest uzyskanie...

Zamknij