33 mikołajkowe dary dla Muzeum Bursztynu na wystawie czasowej

Muzeum Bursztynu wzbogaca się o nowe eksponaty. Wśród 33 darów przekazanych przez instytucje oraz osoby prywatne znajdują się replika naszyjnika z bursztynem i spinek mankietowych, które podczas wizyty w Gdańsku w lipcu 2017 r. otrzymali księżna Kate i książę William. Cenne wyroby z bursztynu bałtyckiego będzie można zobaczyć na wystawie czasowej, która rozpocznie się 6 grudnia i potrwa do 18 marca 2018 r.

33 cenne eksponaty, które zobaczymy na wystawie to nie tylko repliki ekskluzywnej biżuterii brytyjskiej rodziny królewskiej przekazanych do Muzeum Bursztynu przez producenta biżuterii z bursztynem – gdyńską spółkę akcyjną S&A Jewellery Design. Pozostałe dary były sukcesywnie przekazywane do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w 2017 r.

– Medal „De nihilo nihil fit” przekazany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymaliśmy z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu. Cennym darem jest bursztynowe godło Polski, które pomorski samorządowiec otrzymał od mera Bałtyjska Siergieja Wiktorowicza Mielnikowa. Sporą kolekcję przekazała rodzina Fietkiewiczów oraz Tadeusz Befinger. Doceniamy wkład instytucji i jednostek w rozwój Muzeum Bursztynu, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wisor i spinki pary książęcej

Najbardziej rozpoznawalnymi z otrzymanych darów są repliki kolii bursztynowej „Qule”, przygotowanej dla Księżnej Cambridge Kate oraz spinki mankietowe „Elipse” przygotowanej dla księcia Cambridge Williama, które ofiarował brytyjskiej parze książęcej Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz jako osobisty upominek ze Światowej Stolicy Bursztynu. Naszyjnik składa się z elementów złotych próby 585 / 14 K, naturalnego bursztynu bałtyckiego w kolorze mlecznym w kształcie kuli oraz łańcuch pokryty unikalną czarną powłoką. Spinki Mankietowe „Elipse”, wykonane ze srebra próby 925, pokrytego szlachetną powłoką rodową oraz wiśniowego bursztynu bałtyckiego zostały zaprojektowane przez profesora Sławomira Fijałkowskiego

– Nasza firma od lat wspiera promocję bałtyckiego bursztynu na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że Muzeum Bursztynu jest jedną z najważniejszych placówek, w których turyści z najodleglejszych zakątków świata mogą poznać historię, różnorodność i piękno bursztynowej biżuterii. Od początku byliśmy przekonani, że nasze najbardziej wyjątkowe eksponaty znajdą w Muzeum swoje godne miejsce – mówi Krzysztof Król, rzecznik firmy S&A.

Dzięki producentowi każdy będzie mógł się poczuć jak członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Od 6 grudnia 2017 r. w sklepie S&A w Zespole Przedbramia, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu będzie można nabyć limitowaną serię replik biżuterii księżnej Kate oraz księcia Williama.

Bursztyn z PRL-u

Najliczniejszą grupę stanowi kolekcja wykonana przeważnie w czasach Polskiej Republiki Ludowej. 11 darów z lat 1965-2008 przekazali spadkobiercy artystów Pawła i Marii Fietkiewiczów, a 18 – Tadeusz Befinger.

Maria i Paweł Fietkiewiczowie uchodzą za prekursorów nowego spojrzenia na ten magiczny kamień. Oni jako pierwsi szlachetniej eksponowali naturalne piękno bursztynu, zamykając go w srebrnych oprawach z charakterystycznymi zwielokrotnionymi cargami. Medaliony, wisiory, krzyż zachwycają pięknem pejzaży, którzy artyści odkryli w bursztynie – mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu.

Nie mniej ważna jest kolekcja przekazana przez Tadeusz Befingera, który w przeszłości przekazał swoje wyroby do Oddziału gdańskiego Muzeum. Wzory wyrobów zostały wykonane w Spółdzielni Pracy Wytwórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego NOWA w Sopocie.

– Cieszymy się, że takie sytuacje zdarzają się często i dobroczyńcy do nas wracają. Tadeusz Befinger tym razem przekazał nam biżuterię z okresu PRL. Obrazuje ona jak niedostatek surowca wymuszał poszukiwania form pozwalających na wykorzystywanie nawet najdrobniejszych frakcji – mówi Ludmiła Skulbaszewska z Muzeum Bursztynu.

Piłkarska sukienka

28 czerwca 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Bursztynu, Związek Miast i Gmin Morskich podarował Muzeum Bursztynu sukienkę autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka, pochodzącą z kolekcji „Bursztynowa Jedenastka” przygotowanej z okazji piłkarskich mistrzostw EURO 2012. Była ona pokazywana podczas Gali Mody i Bursztynu w 2012 r. Stroje uzupełnia biżuteria z naturalnych, lekko szlifowanych bursztynów, autorstwa Danuty Burczik-Kruczkowskiej.

– Eksponat ma także znaczenie historyczne ze względu na rangę wydarzenia, którego współgospodarzem w 2012 r. był Gdańsk. W kolorystyce kolekcji dominuje czerwień i biel. Ubrania uszyte są z tkanin naturalnych i syntetycznych, nawiązują do stylistyki piłkarskich strojów. Zdobią je nadruki z numerami najlepszych piłkarzy w historii krajów, których gościliśmy na bursztynowym stadionie w gdańskiej Letnicy – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu z Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wystawę czasową Dary dla Muzeum Bursztynu i jej nowe eksponaty będzie można obejrzeć od 6 grudnia 2017 r. do 18 marca 2018 r. Za wstęp pobierane są opłaty zgodnie z obowiązującymi stawkami. Do 50% ulgi będzie uprawniać bilet zakupiony na Gdańskim Lodowisku przy placu zebrań ludowych, a część gdańszczan będzie mogła zobaczyć wystawę nieodpłatnie… Wystarczy być posiadaczem Karty Mieszkańca wprowadzonej niedawno przez Gdańską Organizację Turystyczną.

Wystawa:

Kiedy?: 6 grudnia 2017 r. – 18 marca 2018 [z wyłączeniem poniedziałków]

Gdzie?: Muzeum Bursztynu, ul. Długi Targ 26

Wstęp: płatny według stawek na www.mhmg.pl, albo 50% ulga z biletem z Gdańskiego Lodowiska (w okresie 6 grudnia – 31 stycznia), albo nieodpłatnie 1 raz w roku z Kartą Mieszkańca. 

dr Andrzej Gierszewski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Świąteczne zajęcia dla najmłodszych w Dworze Artusa

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje nieodpłatne zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat. Pod okiem edukatorów uczniowie będą poszukiwać ducha...

Zamknij