Jak spędzić weekend w Gdyni

Świąteczny Kiermasz Rękodzieła w podziemiu Hali Targowej

Miejskie Hale Targowe w wszystkie piątki i soboty i niedzielę handlową grudnia otwierają swoje przestrzenie na wyjątkowe wydarzenie – Świąteczny Kiermasz Rękodzieła. Do zaprezentowania swoich wyrobów zaproszeni zostali  lokalni twórcy rękodzieła artystycznego. Będzie to doskonała okazja do zakupu ozdób świątecznych, unikatowych prezentów zrobionych z bawełny, gliny, filcu i przeróżnych włóczek. Znajdziemy także producentów przytulanek, mięciutkich czapek, ciepłych swetrów czy nowoczesnych, ręcznie malowanych T-shirt’ów – czyli niezwykłych i oryginalnych prezentów i upominków.

Podczas kiermaszu odbędą się warsztaty z wystawcami. Każdego dnia będzie można wspólnie z twórcami wykonać własnoręczny prezent.

Na kiermaszu nie zabranie Mikołaja z prezentami! Najbliższy kiermasz w piątek i sobotę 1-2 grudnia w godz. 10:00 – 17:00 – Miejskie Hale Targowe w Gdyni, PODZIEMIE, ul. Wójta Radtkego 36-40.

II Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack 2017

II Przegląd Teatrów Amatorskich Kurtyna Mały Kack 2017 w Parafii pw. Chrystusa Króla w Gdyni (ul. Bpa Jana Bernarda Szlagi 3) to jedyna tego typu inicjatywa w województwie pomorskim. Organizatorzy zapewniają miejsce, czas i profesjonalną oprawę dla aktorów – amatorów, którzy chcąc przez swoją twórczość przekazywać Dobrą Nowinę oraz uniwersalne wartości piękna i dobra. Uczestnicy będą absolutnie różni, i ze względu na wiek i motywację do zaangażowania w teatr – dla części to formuła do rozwijania pasji, a dla części forma terapii w związku z niepełnosprawnością lub przebywaniem w Ośrodku Wychowawczym – szczególnie te grupy pozytywnie zaskoczą swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem.

W tym roku przed gdyńską publicznością wystąpi 14 grup, około 300 osób, w większości z Pomorza, ale przyjadą też goście z Piły, Grudziądza, Biskupca, Rzeszowa a nawet Krakowa.

Piątek 1 grudnia 2017 r.

19.00 Teatr Terapeutyczny Kłobuczki z Biskupca „Za niebieskimi drzwiami”
20.00 Magapar „Wspomnienia o Jonaszu”
21.00 Grupa Teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 164 w Krakowie „Chodź…”

Sobota 2 grudnia 2017 r.

14.00 Muzyczny prezent
14.00 Wielki finał

Na widzów czeka Café Wieża oraz Anielska Księgarnia.

Bieg Mikołajów

Fundacja „Góry Przenosić” im. Tytusa Chałubińskiego zaprasza do udziału w mikołajkowej zabawie biegowej. Bieg odbędzie się 2 grudnia w 5 miastach, w tym w Gdyni.

Piątek, 1 grudnia

15:00 – 20:00 – odbiór pakietów startowych w biurze zawodów na terenie Yacht Klubu

Sobota, 2 grudnia

7:30 – 11:00 – odbiór pakietów startowych w biurze zawodów
10:00 – start biegu dla dzieci oraz młodzieży „Dzieci biegają dla dzieci”
11:30 – rozdanie nagród uczestnikom biegu „Dzieci biegają dla dzieci”
12:00 – start Biegu Mikołajów
14:30 – rozdanie nagród
16:00 – zakończenie imprezy

Godziny przyjęte w harmonogramie są orientacyjne i mogą ulec nieznacznej zmianie w trakcie imprezy.

Zapisy: http://biegmikolajow.org/zapisy-firmowe/

Pobiegnij w Parkrun Gdynia

Zawsze 5 kilometrów, zawsze na Bulwarze Nadmorskim, zawsze w sobotę o godzinie 9.00 rano. Mile widziani są biegacze mali i duzi, szybcy i trochę wolniejsi. Warunkiem uczestnictwa jest jedynie bezpłatna rejestracja w systemie.
Szczegóły: www.parkrun.pl/gdynia

Festyn charytatywny – Dar Serca

Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Jana z Kolna 5) zaprasza w sobotę 2 grudnia w godz. 10.00-13.00, po raz szesnasty na festyn charytatywny „Dar Serca”.

Na uczestników festynu czeka szereg atrakcji – występy zespołów wokalnych i muzycznych, pokazy taneczne, stoiska ze stroikami oraz ozdobami świątecznymi, kawiarenka oferująca pyszne wypieki i napoje.

Mikołajki u Jezuitów

Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni zaprasza w sobotę 2 grudnia na Charytatywne XIII Mikołajki u Jezuitów – czyli z sercem dla dzieci z domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań. Celem imprezy jest zebranie środków na zakup najpotrzebniejszych rzeczy oraz przygotowanie upominków dla dzieci, przebywających w domu hospicyjnym w Gdyni.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Jezuitów (ul. Tatrzańska 35), w godzinach 10.00 – 14.00.
W programie między innymi: koncerty, kiermasz świąteczny, szczęśliwe torebeczki, aukcja prac, pracownia ceramiki, fotobudka, trampolina, kącik dla maluchów, kawiarenka.

Wstęp wolny.

Złaz Mikołajkowy

Klub Krajoznawców „BLIZA” Oddział Morski PTTK w Gdyni zaprasza w sobotę 2 grudnia na XVII Złaz Mikołajkowy z metą na Świętej Górze w Chyloni, w miejscu kultu św. Mikołaja.

Trasy złazu:
Trasa nr 1 – 5 km. Zbiórka: Dom Towarowy w Chyloni, godz. 11.00.
Przebieg: Chylonia, ul. Kartuska –ścieżki piesze T.P.K- Święta Góra.

Trasa nr 2 – 8 km. Zbiórka: Gdynia, ul. Warszawska i róg ul. Wolności o godz. 10.15.
Przebieg: Gdynia, ul. Wolności – leśne ścieżki pieszo-rowerowe TPK-Grabówek- Pomnik Leśnika-Chylonia, Święta Góra.

Trasa nr 3 – dowolna liczba km.

Trasa dowolna z metą: Chylonia, Święta Góra w godz. 12.15 – 13.00
Meta Złazu: Chylonia, Święta Góra o godz. 12.15

Złaz dla dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej, tylko pod opieką dorosłych.

Wspólna wędrówka zakończona zostanie spotkaniem ze Świętym Mikołajem. Każdy uczestnik złazu jest zobowiązany przynieść ze sobą upominek o wartości do 5 zł. Zebrane upominki zostaną rozdane na spotkaniu ze św. Mikołajem.
Każda grupa może spotkać się indywidualnie ze św. Mikołajem. Zgłoszenia przyjmuje Oddział Morski PTTK
Informacje OM PTTK: e-mail: wrzosekgdynia@wp.pl i tel. 500 657 834.

RPG w bibliotece

Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza wszystkich żądnych zabaw wyobraźnią na codwutygodniowe sesje RPG w bibliotece.

Najbliższy termin spotkań w sobotę 2 grudnia 10:30 – 13:30.

Poznaj Gdynię Z Archiwum Architekta

Jakie są podstawowe techniki budowlane? Jakie style istnieją w architekturze? Na czym polega planowanie? Co to jest urbanistyka? Tego wszystkiego dowiedzą się najmłodsi gdynianie podczas edukacyjnych weekendowych warsztatów z zakresu architektury i urbanistyki w gdyńskim InfoBoksie.

Warsztaty odbywać się będą w trybie weekendowym, w godzinach 11.30 – 15.30.

Weekend 2-3 grudnia – tajemnice elewacji, budowa własnych brył geometrycznych i przestrzennych, poznanie słownictwa z zakresu elewacji budynków i ich zewnętrznej dekoracji.

Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem warsztatyinfobox@gdynia.pl.

WordUp Trójmiasto #10

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia szykuje się prawdziwa gratka dla blogerów, ale nie tylko. W sobotę 2 grudnia o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie, którego tematem będzie WordPress. Wstęp na wydarzenie jest wolny po uprzedniej rejestracji.

WordUp to spotkania społeczności WordPressa (system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów), które odbywają się na całym świecie. Są one skierowane do twórców (developerów) jak i osób korzystających z systemu na co dzień – blogerów i marketingowców.

Wstęp na WordUp Trójmiasto #10 jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie rejestracja poprzez stronę http://worduptricity10.evenea.pl/

BASKET 90 Gdynia – TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski

W sobotę 2 grudnia o godz. 18:00 w hali sportowej GCS (ul. Olimpijska 5/9) BASKET 90 Gdynia zagra z drużyną Towarzystwo Sportowe Ostrovia Ostrów Wielkopolski.

Mikołaje na Motocyklach

Już po raz 15 Stowarzyszenie Mikołaje na Motocyklach zaprasza wszystkich fanów motocykli, quadów i skuterów oraz dobrej zabawy na Wielką Paradę „Mikołaje na Motocyklach – 2017″. W tym roku parada wyrusza z Gdańska. Zbiórka o godz. 9.00 pod Stadionem Energa, skąd kolumna około godziny 11.00 wyruszy ulicą Marynarki Polskiej, zawracając pod Zieleniakiem i dalej główną arterią przez Sopot w stronę Gdyni.

W południe dotrze na parking pod gdyńskim akwarium, gdzie odbędzie się wielki finał. Stamtąd mniejsze grupy Mikołajów rozjadą się do szpitali i domów dziecka, wioząc uśmiechy i paczki tym, którzy nie mogli dotrzeć na imprezę.

Zarówno na starcie, jak i na mecie, czas umilać będą zgromadzonym pozytywne rytmy oraz Sławek Bieniek (jeden z laureatów Idola) z ekipą. Meta w Gdyni przywita Mikołajów oraz widzów koncertem z prawdziwego zdarzenia. Zagrają: Milena Szymańska, uczestniczka programu The Voice Of Poland. Zespoły muzyczne: Old Young, Mid Night, ReqUest, Dogs on acid oraz gościnnie wystąpi Przemysław Krauza „Herr Fllick” harmonijka, i zespół – In My Pocket. Ponad to tradycyjnie już nastąpi ogłoszenie laureatów motomikołajowych konkursów oraz to co najważniejsze – wyników finansowych zbiórek i frekwencją na tegorocznej paradzie.

Posłuchaj Gdyni – Gdyńskie pomniki – spacer historyczny

Tożsamość Gdyni kształtowali inżynierowie i robotnicy, marynarze, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści. Wszyscy uczestniczyli w burzliwej historii miasta, w której po międzywojennej euforii przyszedł tragiczny czas niemieckiego terroru i komunistycznej opresji. Wydarzeniom i postaciom szczególnie ważnym w dziejach Gdyni poświęcone są pomniki rozsiane w różnych miejscach miasta.

Na trasie spaceru uczestnicy odnajdą różnorodne gdyńskie pomniki, pamiątkowe rzeźby i tablice. Odwiedzając kolejne lokalizacje usłyszą wspomnienia o postaciach i wydarzeniach upamiętnionych w ten szczególny, pomnikowy sposób.

Spacer realizowany w ramach projektu „Posłuchaj Gdyni – historia mówiona w przestrzeni miejskiej”

Muzeum Miasta Gdyni przechowuje bogate zbiory kultury materialnej i niematerialnej, między innymi nagrane w ostatnich latach relacje gdynian dotyczące dziejów miasta i jego mieszkańców. Obok wartości poznawczej niosą one również wielki ładunek emocjonalny, a siła przekazu owych relacji rośnie, gdy można ich wysłuchać w miejscach, z którymi są związane. Zachęca zatem do “posłuchania Gdyni”.

Wstęp bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy w muzealnym Ośrodku Edukacji przy ul. Zawiszy Czarnego 1 w Gdyni, pod adresem mailowym: zapisy@muzeumgdynia.pllub telefonicznie: 58 662 09 35/36/37. Pierwszych 30 osób, które dokona rezerwacji miejsc zostanie poinformowanych drogą mailową o miejscu rozpoczęcia spaceru.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– od piatku do niedzieli 1, 2 i 3 grudnia na liryczno-muzyczną i niezwykle dowcipną sztukę Anny Burzyńskiej „Cafe Luna” w reżyserii Józefa Opalskiego.

Trzy przyjaciółki, różne jak trzy żywioły, ale każda ma swoją historię i wspomnienie miłości. Łączy je więcej niż się spodziewają, ostatecznie nic ich nie podzieli. I tajemniczy gość w zapadłej spelunie Cafe Luna. Wprowadzi sporo zamieszania, ale i radości. One trzy, ich dwóch, niespodzianki, drinki i wzruszające piosenki z filmów Pedro Almodóvara.

Centrum Kultury proponuje

Centrum Kultury zaprasza w sobotę 2 grudnia o godz. 18.00 i 20.30 oraz 3 grudnia o godz. 16.00 na spektakl „Zacznijmy jeszcze raz” w reż. Tomasza Sapryka (Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Warszawa).

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz”. Komedii specjalnie napisanej przez Olę Wolf dla dwojga aktorów – Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej. To sztuka o nas… bardzo bliska polskiemu widzowi, ciepła i wstyd, cierpi nasze ego i nie wiadomo od czego zacząć) warto podjąć walkę o kogoś kto nas kocha… z wzajemnością.

Bilety: 35/30 zł.

Centrum Kultury (ul. Łowicka 51), kasa biletowa tel. 58 622 63 30, 667 022 652 czynna pon.-pt. w godz. 11.00-16.30, wt. w godz. 11.00-19.00 i na godzinę przed spektaklem.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza w niedzielę 3 grudnia o godz. 12.00 oraz 14.00 na premierę: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a w reż. Grzegorz Kujawiński. Obsada.: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper.

Awanturnicza podróż morska! Porywająca opowieść przeniesie widzów na pokład statku, którym wspólnie przemierzymy niespokojne odmęty mórz. Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu!
W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.
Bilety: 20 zł.

Więcej informacji o imprezach w Kalendarzu Wydarzeń

Autor: Michał Kowalski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podchorążowie przejęli władzę

W środę, 29 listopada, odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego, rozpoczynający akademickie obchody Dnia Podchorążego. Podczas...

Zamknij