Dzień Papieski 2013

Dzień Papieski

dzień papieski 2013

dzień papieski 2013

Obchodzony jest od 2001 r. zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: duchowym, intelektualnym, artystycznym i charytatywnym.

Hasło XIII Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”

„Zgłębianie papieskiego nauczania w tym obszarze, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem I, w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga.

Zmiana sposobu debaty, zarówno publicznej, jak i w wymiarze indywidualnym, jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki. Dyskusja i polemika, jakkolwiek niejednokrotnie konieczne, nie zaspokajają potrzeby głębokiego spotkania pomiędzy ludźmi, na gruncie szacunku i zakładanej uprzednio dobrej woli dotarcia do prawdy o sobie nawzajem, o człowieku i jego miejscu w świecie, o sensie życia, wreszcie o możliwości spotkania Boga, a więc o odkrywaniu Prawdy Ostatecznej.

Promowany wielokrotnie przez Jana Pawła II dialog, rzeczywistość większa od wymiany poglądów, krytyki czy sporu, wydaje się zadaniem jak najbardziej aktualnym. Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym. Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w kontakcie z drugim człowiekiem.

Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego „innego”, z

którym się spotykał, budowany na respektowaniu jego ludzkiej godności. Wynikała ona ze świadomości, że każdy człowiek ma przecież Boży rodowód, nawet jeśli tego nie uznaje lub jeszcze nie odkrył(…)”

Ks. Dariusz Kowalczyk

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

W Trójmieście kulminacyjne obchody będą miały miejsce w niedzielę 13 października 2013 roku, kiedy to na ulice miast wyjdą stypendyści z naszej diecezji. Będą oni przez cały dzień kwestować, a zarazem dawać niesamowite świadectwo wiary ludziom, których na swojej drodze spotkają. Po południu odbędą się dwa ważne wydarzenia. W Gdańsku przy pomniku Trzech Krzyży rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny, który powędruje aż do Bazyliki Mariackiej, zaś w Gdyni odbędzie się procesja różańcowa tegoż miasta pod  przewodnictwem Arbybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Wszyscy Gdańscy stypendyści pozdrawiają inne diecezje oraz życzą powodzenia w przygotowaniach i obchodach XIII Dnia Papieskiego!!!

 

Emanuela Kuptz

diecezja gdańska

Gdyńskie obchody Dnia Papieskiego – procesja różańcowa ulicami miasta

gdynskie obdchody

gdynskie obdchody

Umiłowani Bracia i Siostry, Drodzy Mieszkańcy Gdyni!

 

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” mocno uderza w słaby punkt naszego życia społecznego, gdzie nie tylko w świecie wielkiej polityki, ale i w społecznościach lokalnych nie prowadzi się dialogu, a nawet nie dostrzega się jego potrzeby. Tymczasem bł. Jan Paweł II wielokrotnie pisał i wypowiadał się na temat dialogu: uczył o jego naturze i potrzebie oraz wzywał do wprowadzenia go w życie społeczne. Tegoroczny Dzień Papieski będzie wyjątkowy, ponieważ stanowi bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r.

 Jak zawsze miasto Gdynia na czele z Panem Prezydentem przygotowuje uroczyste obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada w niedzielę, 13 października. Tego dnia zgromadzimy się jako mieszkańcy Gdyni, wszystkie wspólnoty parafialne wraz ze swymi duszpasterzami na wspólnych miejskich uroczystościach, które rozpoczną się o godz. 16.30 u stóp Gdyńskich Krzyży, na Placu Marszałka Piłsudskiego nieopodal Urzędu Miasta.

Po modlitwie procesjonalnie przejdziemy w stronę Gdyńskiej Kolegiaty, gdzie także zawierzymy całą Archidiecezję Gdańską Niepokalanemu Sercu Maryi. Ten szczególny akt jest wyrazem naszej jedności z Papieżem Franciszkiem który tego dnia, na Placu Świętego Piotra odda cały świat w opiekę Niepokalanemu Sercu Maryi w 96. rocznicę objawień fatimskich.

Zapraszając wszystkich gdynian wyrażam moją nadzieję, że wszyscy wierni wraz ze swymi kapłanami przybędą tego dnia pod Gdyńskie Krzyże, by – w wielkiej rodzinie, jaką są wszyscy mieszkańcy miasta

 

/-/ + Sławoj Leszek Głódź

Arcybiskup
Metropolita Gdański

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marsz dla życia i rodziny

Niedziela, 13 października 2013 godz. 15.00 Radosne przejście ulicami Gdańska w IV Marszu dla Życia i Rodziny!     Miejsce...

Zamknij