Odeszła mama błogosławionego księdza Jerzego

fot.W.Obremski

fot.W.Obremski

(19.11.2013)  – Pan Bóg najlepiej wie, kiedy kogo zabrać – mawiała matka błogosławionego księdza Jerzego, kapelana „Solidarności”. Marianna Popiełuszko zmarła dzisiaj, w wieku 93 lat.

Marianna Popiełuszko nigdy nie bała się śmierci. Gdy ktoś w jej rodzinnych Okopach odchodził na wieczny spoczynek, to właśnie ona organizowała modlitwy przy zmarłym. Razem z dziećmi, które słuchały pieśni żałobnych, śpiewanego Różańca i oficjum za zmarłych, które zgodnie z miejscową tradycją przez trzy dni ludzie śpiewali w domu przy otwartej trumnie.
Urodziła się na Podlasiu w 1920 r. Ks. Jerzy był jednym z jej pięciorga dzieci. Po zabójstwie syna uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami „Solidarności” i pielgrzymkach na Jasną Górę. W 2006 prezydent Lech Kaczyński, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Została Człowiekiem Roku 2011 Tygodnika Solidarność. W 2012 roku Krajowy Zjazd Delegatów obradujący w Kielcach nadał Jej tytuł Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. W 2013 została honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego.
– Jest nam żal, bardzo smutno, bo odeszła osoba bardzo wartościowa i jak z każdą śmiercią, trudno jest się nam pogodzić z tą stratą – powiedział Piotr Duda.
Pogrzeb przewidziany jest na 23.11.2013 r. w Suchowoli
hd
fot.W.Obremski
Mat. źródłowy KK NSZZ SOLIDARNOŚĆ

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kultura pomorska 2.0, czyli o tym, co jest, a czego nie ma w sieci

Pomorska wielokulturowość, popularyzacja kultury, rola kultury regionalnej i etnicznej, kultura książki – o tym, już mówiono w ramach Pomorskiej debaty...

Zamknij