Kino w Momencie

W najbliższy czwartek, 16 stycznia,  klubowy pokaz jednego z najciekawszych filmów dokumentalnych ostatnich lat – „Para do życia”. Projekcja odbędzie się w restauracji Moment, (Gdynia InfoBox, ul. Świętojańska 30), o godzinie 20.00. Bilet kosztuje 7 zł.
ParaDoZycia

ParaDoZycia

“Para do życia” (Steam of Life/Mesten Vuoro); reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia/Szwecja 2010, 81 min. Zdaniem krytyków obraz to poruszające studium męskości. Był kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” (jest to pierwszy w historii przypadek, aby film dokumentalny kandydował w tej kategorii), zdobył laury na wielu prestiżowych festiwalach filmowych m. in. festiwalu Planete Doc Review, był także nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Sauna jest jedynym fińskim słowem, które jest zrozumiałe na całym świecie. W świeckim społeczeństwie sauny są pozostałościami dawnych kultów – ich historia sięga niemal 3,5 tysiąca lat wstecz. Są miejscem oczyszczania ciała i ducha, w którym czas ulega zawieszeniu. W fińskiej saunie tworzy się atmosfera sprzyjającą męskim zwierzeniom. Film otrzymał nagrodę główną na 7. Planete Doc Review w 2010 roku oraz był fińskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” (jest to pierwszy w historii przypadek, aby film dokumentalny kandydował w tej kategorii).
Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody’ego Allena. Absolutny brak tabu (także dotyczący nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków.
Osobnym bohaterem filmu jest perfekcyjnie sfotografowana natura – w Finlandii wciąż ma się wrażenie, że to człowiek jest dopełnieniem naturalnego krajobrazu, a nie na odwrót. Przepełnione spokojem zdjęcia lasów i jezior znakomicie kontrastują z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów.

 

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
tuBaza Kolibki zgłasza się w styczniu

W nowym roku tuBaza Kolibki (al. Zwycięstwa 290) zaprasza na kolejne wydarzenia. 16 stycznia 2014r. odbędzie się wernisaż szczególnej wystawy...

Zamknij