Już dziś przejazd historycznym autobusem marki IKARUS

W piątek 31 stycznia 2014 minie 5 lat, kiedy to po raz ostatni na ulice miasta Gdańska wyjechały w ruchu liniowym autobusy marki Ikarus, tym samym zakończyła się era wysokopodłogowych autobusów w komunikacji miejskiej. Popularne węgierskie pojazdy przez prawie 28 lat służyły wiernie pasażerom w Gdańsku.

Pożegnanie Ikarusa

Pożegnanie Ikarusa

Z tej okazji już w najbliższy piątek zapraszamy na przystanek Targ Sienny, z którego o godz. 10:00 wykonany zostanie specjalny przejazd „Ikarusem”, przypominający m.in. jak wyglądał komfort podróży pasażerów gdańskiej komunikacji jeszcze kilka lat temu.

Podczas podróży wiodącej ulicami Gdańska będzie można porównać jak w ciągu tych kilku lat zmieniła się infrastruktura komunikacyjna w naszym mieście – m.in. powstała al. Żołnierzy Wyklętych, budowana jest Pomorska Kolej Metropolitalna wraz linią tramwajową na Piecki – Migowo, usprawniono przejazd na skrzyżowaniu ulic Rakoczego / Kartuskiej / Łostowickiej wraz z modernizacją ul. Łostowickiej.

Po przyjeździe na Targ Sienny wykonana zostanie grupowa pamiątkowej fotografia z autobusem.

Trasa przejazdu:

Targ Sienny – Wrzeszcz PKP – al. Żołnierzy Wyklętych – ul. Słowackiego – ul. Potokowa – ul. Rakoczego – Kartuska  – Targ Sienny

Jednocześnie informujemy, że w sobotę 15 lutego 2014 r. zorganizowany będzie ogólnodostępny przejazd historycznym Ikarusem po Gdańsku. Rozpoczęcie o godzinie 11:00 przystanek Wrzeszcz PKP

Serdecznie zapraszamy do pojazdu i liczymy na Państwa obecność w tym wyjątkowym kursie.

Organizatorzy przejazdu:

Miasto Gdańsk, Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, Zarząd Transportu Miejskiego i Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego

 

Autobusy marki Ikarus

Ikarusy 280 i 260 to produkty węgierskiej myśli motoryzacyjnej. Stały się jednymi z najpopularniejszych w świecie. Spotkać je można było nie tylko w wielu krajach  Europy, ale również Azji,  Afryce, czy  nawet Ameryce, dlatego też  powstał również wersja przystosowana do ruchu lewostronnego o oznaczeniu Ikarus 281.

Pierwsze przegubowe Ikarusy pojawiły się na polskich drogach w 1977 roku w Katowicach i został oznaczony symbolem Ikarus 280.11. W kolejnych latach Ikarusy pojawiły się w większości polskich miast – łącznie do Polski dostarczono ponad 7 tysięcy egzemplarzy.

Ikarusy 280 i 260 to autobusy wysokopodłogowe z konstrukcją opartą na wysokiej kratownicy. Sześciocylindrowy silnik RABA-MAN chłodzony cieczą umieszczony został poziomo między I a II osią. Moc 192 KM pozwala rozpędzić się do prędkości 120 km/h.

Pierwsze Ikarusy pojawiły się w Gdańsku 5 października 1981 roku. Ogółem do Gdańska, w latach 1981-1993 dostarczono 227 „przegubowych” oraz 73 „krótkich” pojazdów. Pierwsze gdańskie linie, na jakich pojawiły się nowe autobusy, to np. 108, 131 i 139.

Dominacja autobusów marki „Ikarus” w Gdańsku trwała do 1994 roku, kiedy to ZKM Gdańsk, jako pierwsza firma komunikacyjna w Polsce zakupiła 15 sztuk nowoczesnych, niskopodłogowych Mercedesów typu O405N.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ograniczenia dla osób niepełnosprawnych od 1 lutego

1 lutego zmieniają się zasady funkcjonowania Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) na Głównym Mieście w Gdańsku*. Poniżej zasady obowiązujące osoby niepełnosprawne:...

Zamknij