Wręczono Nagrody Splendor Gedanensis

Adam Nalepa, Barbara Szczepuła i Michał Szlaga zostali laureatami prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono już po raz czterdziesty pierwszy.

W tym roku do Nagrody nominowanych było 16 twórców i animatorów kultury. Ostatecznie podczas gali 14 marca w Teatrze Wybrzeże laur otrzymali:

Adam Nalepa

reżyser, tłumacz, krytyk teatralny, za reżyserię „Czarownic z Salem” Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże

 

Barbara Szczepuła

reportażystka, felietonistka, pisarka, za biografię ALINA PIENKOWSKA. MIŁOŚĆ W CIENIU POLITYKI

 

Michał Szlaga

artysta fotograf, autor albumu, za autorski album STOCZNIA, opisujący historię zmian w krajobrazie i architekturze Stoczni Gdańskiej

 

Jak co roku Nagrodą uhonorowano również instytucję wspierającą gdańskie wydarzenia kulturalne. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013 otrzymała Grupa LOTOS S.A. partner strategiczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku, w szczególności za wsparcie finansowe premiery Marii Romana Statkowskiego w reżyserii Michaela Gielety w ramach Festiwalu Solidarity of Arts.

————–

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”.

Nagroda przyznawana jest „osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody”. Od 1999 roku przyznawane są corocznie trzy równorzędne wyróżnienia oraz równolegle z nimi – jeden Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska, nadawany „osobom lub instytucjom znacząco wspierającym działania w obszarze kultury”. Nagrodę oraz Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Gdańska na wniosek Kapituły Nagrody i Tytułu, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, mediów oraz twórcy i laureaci Nagrody za rok poprzedni.

Nagrody Splendor Gedanensis mają wymiar finansowy. Laureaci otrzymują po 10 000 zł. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska jest nagrodą honorową.

 

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej 2014

Rok Bachowski - 22 marca, 4 kwietnia, 5 kwietnia, 11 kwietnia, 12 kwietnia 2014 miejsce: Kościół Najświętszego Serca Jezusowego ul. Ks....

Zamknij