Gdańsk w barwach papieskich

Kilkaset flag papieskich z herbem Jana Pawła II przyozdabia od dziś główne ulice naszego miasta. Zostały one zawieszone dla uczczenia zbliżającej się uroczystej kanonizacji papieża Polaka.

Przypomnijmy: 27 kwietnia w Watykanie odbędzie się uroczystość, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII, zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła Katolickiego.

Jan Paweł II odwiedzał Gdańsk dwukrotnie. Po raz pierwszy przebywał tu 11–12 VI 1987, podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Po zakończeniu wizyty w Gdyni, wieczorem 11 czerwca przybył na nocleg do rezydencji w kurii biskupiej w Oliwie. 12 czerwca rano rozpoczął program pobytu od odwiedzenia kościoła Trójcy Świętej. Następnie odpłynął statkiem z sopockiego mola na Westerplatte. Tam, w obecności 35 żyjących obrońców placówki z roku 1939, spotkał się z kilkunastotysięczną grupą młodzieży. Kolejnym punktem było spotkanie z ciężko chorymi w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na które przybyło blisko tysiąc osób z całego kraju, a także liczne grono pracowników służby zdrowia. Po opuszczeniu bazyliki przejechał pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, gdzie modlił się samotnie w milczeniu, odgrodzony od wiernych kordonami milicji.

Po powrocie do Oliwy, obiedzie i krótkim odpoczynku przejechał na Zaspę. Tam przewodniczył mszy św. pontyfikalnej. Uczestniczyło w niej oraz wysłuchało homilii poświęconej pracy milion zgromadzonych – najwięcej w historii miasta. Był to główny i zarazem ostatni punkt wizyty w Gdańsku, a także najważniejsze w wymiarze społecznym wydarzenie całej pielgrzymki. Ołtarz na tę uroczystość, w kształcie kogi, powstał według projektu Mariana Kołodzieja. Po mszy św. tysiące jej uczestników sformowały pochód w kierunku centrum. Został on gwałtownie rozpędzony przez Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO), którego siły skoncentrowano w całym Trójmieście. Znaczenie obecności Jana Pawła II w Gdańsku porównać można z jego pierwszą pielgrzymką do Polski w roku 1979. Obie wpłynęły na przebudzenie Polaków do przemian zasługujących na miano przełomowych.

Po raz drugi papież Jan Paweł II gościł na Pomorzu w czerwcu 1999, kiedy odwiedził Sopot i Pelplin. Powitany 5 czerwca na lotnisku w Rębiechowie przez najwyższe władze państwowe i członków episkopatu Polski, przejechałpapa mobile wśród szpalerów gdańszczan ul. Słowackiego, al. Grunwaldzką, ul. Rybińskiego do kurii biskupiej w Oliwie, skąd udał się na uroczystości na sopockim hipodromie. W drodze powrotnej odwiedził Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek przy ul. Polanki. Wieczorem w swej rezydencji spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Drugiego dnia, po modlitwie w katedrze oliwskiej i spotkaniu z siostrami zakonnymi, udał się limuzyną do Sopotu, skąd odleciał z hipodromu helikopterem do Pelplina.

 

Michał Piotrowski

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Śniadanie wielkanocne na Targu Węglowym

Zapraszamy wszystkie osoby samotne i ubogie na śniadanie wielkanocne, które odbędzie się jutro – w Wielką Sobotę o godzinie 12.00...

Zamknij