Noc Muzeów Gdynia 2014

„Nie spać, zwiedzać!” – to hasło przynajmniej raz w roku ma swoje idealne zastosowanie. To Noc Muzeów. Po praz pierwszy wydarzenie zorganizowano w Berlinie, w 1997 roku i bardzo szybko zyskało na popularności. Nocą z 17 na 18 maja  do akcji włączy się szereg gdyńskich placówek. Jednak na rozgrzewkę, w piątek 16 maja specjalny koncert.

Występ „Electroacoustic transcription of film music by Krzysztof Penderecki” na schodach przed budynkiem Muzeum Miasta Gdyni rozpocznie się o godzinie 21.00. Zagrają An On Bast/Maciej Fortuna a wizualizacje na elewacji gmachu zaprezentuje VJ Pillow. Wstęp wolny. Artyści przedstawią nowy gatunek muzyczny – „processingbop”. To konglomerat muzyki elektronicznej live, jazzowego mainstreamu i niezwykłych osobowości.

1. Muzeum Miasta Gdyni , ul. Zawiszy Czarnego 1, 17 maja, godziny otwarcia od 19.00 do 00.00, wstęp wolny
Modelowe Miasto – wydarzenie dla dużych oraz małych miłośników miasta i modernistycznej architektury. Podczas 4-godzinych otwartych warsztatów, na specjalnie przygotowanej mapie centrum Gdyni uczestnicy będą mogli poznać lokalizację interesujących budynków; zbudować modele wybranych przykładów modernistycznych kamienic, a niektóre z nich nawet zabrać do domu.
MM Modernizm – to ogromne pole twórczej zabawy. Odwiedzający wystawę będą świadkami ożywienia gdyńskiej historii zaklętej w starej fotografii. Projekt MM jest  multimedialną konstrukcją złożoną z wielu warstw. Każda z nich ma swój odrębny charakter, każda swoją inspirację. Twórcy projektu w pierwszej kolejności zaprezentują modernizm, do czego impulsem stało się ich nadmorskie pochodzenie.
Wystawy, które można zwiedzić w trakcie Nocy Muzeów: 
„Gizela Pierzyńska-Bossak” – wystawa obrazów, gobelinów oraz mebli gdyńskiej artystki. 
„Leon Barszczewski. XIX-wieczny fotograf i podróżnik” – Leon Barszczewski zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom. Na fotografiach zachował krajobrazy, architekturę oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych rejonów.
„Gdynia. Urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem.” – wystawa stała Muzeum Miasta Gdyni, która w interaktywny sposób zachęca zwiedzających do poznania niezwykłej historii Gdyni.

 
2. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B, godziny otwarcia 19.00 – 01.00, wstęp bezpłatny – muzeum oraz ORP „Błyskawica”. „Muzeum z Marynarką Wojenną”
– godz. 19.00 – Uroczyste rozpoczęcie Nocy Muzeów  – Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej;
– godz. 19.45 – Rozwiązanie konkursu „Wspomnienia ze służby w Marynarce Wojennej”;
– godz. 20.00 – Początek happeningu „Sztuka broni się sama”;
– godz. 21.00 – Spotkanie z ratownikiem pokładowym chor. Krzysztofem Bileckim z 43. Bazy Lotniczej  MW w ramach cyklu „Człowiek z pasją”.
– godz. 22.00 – Koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”.
Gdyńska Galeria Sztuki Współczesnej – „Sztuka broni się sama”
Podczas pokazu w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się prezentacja nowej inicjatywy na kulturalnej mapie miasta związanej z Centrum Kultury w Gdyni.  Po prezentacji, galeria zaprosi na autorskie oprowadzania po plenerowej ekspozycji broni i uzbrojenia Muzeum Marynarki Wojennej z zaproszonymi tłumaczami sztuki.
Rozpoczęcie o godzinie 20.00 w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Oprowadzania od godziny 20.45 do północy co 45 minut. Zapisy do grup oprowadzanych z tłumaczem bezpośrednio po spotkaniu. W roli tłumaczy wystąpią: Katarzyna FiguraPaweł „Konjo” Konnak, nowy dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz MiegońPaweł „Paulus” Mazur oraz prowadzący Gdyńską Galerię Sztuki Współczesnej Marek Zygmunt.

3. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) 
– Prezentacja albumu „Hollywood PL”, wstęp bezpłatny, godzina 19.00
Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza odkrywania Ameryki jako spektakularnej, hollywoodzkiej superprodukcji z Polską i Polakami w roli głównej! W przestrzeni ekspozycyjnej InfoBoxu pojawi się wystawa fotografii autorstwa Jacka Laskusa, portretująca polskich aktorów, reżyserów, scenografów, kostiumologów, którzy w fabryce snów znaleźli swoje miejsce. To będzie szansa na odkrycie prawdziwego, polskiego Hollywood! Wystawa towarzyszy prezentacji autorskiego albumu Agnieszki Niezgody i Jacka Laskusa „Hollywood PL”. Spotkanie poprowadzi dr Piotr Kurpiewski.

– Gra miejska, Wielkie kariery wielkich Polaków – nasi tu byli! Skwerek wokół InfoBoxu,godzina 19.00 – 22.00
Kim byli pierwsi polscy osadnicy w Ameryce i dlaczego wciąż o nich głośno? Jaki Polak został ogłoszony honorowym obywatelem USA? Kto zachwycił amerykańską publiczność swoją interpretacją Szekspira? Która Polka podbiła serce Rudolfa Valenino? No i w końcu: kto dał kobiecie nową twarz?
Aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych fascynujących pytań, wystarczy podjąć wyzwanie rzucone przez Muzeum Emigracji  w Gdyni i dać się wciągnąć w wieczorną grę miejską  po gdyńskich zakamarkach.  Dla wytrwałych – nagrody!
– Kino na trawie – „Nieustraszeni Zabójcy Wampirów” (1967), reż. Roman Polański. Skwerek wokół Infoboxu, godzina 21.00
„(…) albo, przepraszam, ale twoje kły tkwią w mojej szyi” 
Jak Noc Muzeów to i noc z dreszczykiem! Niezwykły seans filmowy na trawie przed InfoBoxem, podczas którego odkryjemy mało znane oblicze wielkiego polskiego reżysera, Romana Polańskiego.


4. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, ul. Żwirowa 2c, Gdynia – Chylonia, godziny otwarcia 19.00-1.00, cena biletów –  1zł
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji będzie organizowało wyścigi samochodów zdalnie sterowanych. Start o godzinie o 20.00, kolejne co godzinę do północy. Ponad to, dla amatorów motoryzacji i wyścigów przygotowany zostanie symulator – urządzenie do wirtualnej jazdy zamontowane zostanie we wnętrzu zabytkowego, sportowego pojazdu. Jakiego? To niespodzianka. Wydarzenia w muzeum uatrakcyjni recital pianisty, który zaprezentuje muzyczne standardy.

5. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Statek Muzeum „Dar Pomorza” – al. Jana Pawła II, godziny otwarcia 19.00-1.00, cena biletów – 1 zł
 
Na statku-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni zostanie zaprezentowane w formie pokazów i zadań życie codzienne marynarzy dawnych i współczesnych.

– Górny pokład:  
„All hands on deck! – Pobór rekruta do Marynarki Wojennej” w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. Podczas trwania pokazów grupa pięciu marynarzy zaprezentuje sceny z życia na okręcie w XIX wieku. W inscenizacji wezmą udział widzowie.
– Sala II wachty:
„Marynarskie sprawności” – zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa „lewa burta, prawa burta, pokład”. Zajęcia zakończą się każdorazowo rozdaniem upominków.

6. Mini Muzeum w „Bankowcu” ul. 3 Maja 27-31 
Tego wieczoru muzeum będzie można odwiedzić cztery razy: o godzinie 19.00, 20.00, 21.00, 22.00. Maksymalna liczba zwiedzających w jednej grupie to 30 osób. Zapisy prowadzi Muzeum Miasta Gdyni pod numerem telefonu 58 662 09 10.

7. Centrum Designu Gdynia/ PPNT Gdynia, „Behance Portfolio Review – pokaż swoje portfolio”, wstęp wolny, godz. 19.00
„Behance Portfolio Review Gdynia” to przede wszystkim możliwość wymiany myśli i doświadczeń w społeczeństwie twórców. Udział w wydarzeniu daje możliwość publicznej prezentacji portfolio oraz zainspirowania się dokonaniami innych projektantów.
Podczas ogólnoświatowego wydarzenia odbędzie się ponad 500 spotkań, jedno z nich po raz pierwszy odbędzie się w Gdyni. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich projektach, osiągnięciach, a także doświadczeniach jakie zdobyli podczas pracy w sektorze kreatywnym.

8. Teatr Muzyczny w Gdyni, Plac Grunwaldzki 1, godziny otwarcia 22.30 – 1.00. Bezpłatny udział zagwarantowany jest dla widzów, którzy zakupili bilet na spektakl „Skrzypek na  dachu” w dniu 17 maja br. Dla pozostałych osób po zakupie biletu za 1 zł.
Teatr Muzyczny po raz pierwszy będzie uczestnikiem tej wyjątkowej imprezy kulturalnej – będzie można zajrzeć za kulisy, przyjrzeć się dokładnie teatralnej scenografii, gdzie powstaje i gdzie „znika” w trakcie przedstawienia. Zwiedzający zobaczą przestrzenie i miejsca zmodernizowane w ramach dofinansowania z Funduszy Europejskich. Uwieńczeniem nocnej wędrówki teatralnymi korytarzami będzie krótki występ artystyczny na Scenie Kameralnej. Wędrówka po obiekcie odbywać się będzie w grupach.


9. Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1), godziny otwarcia: 18.00-00.00, wstęp bezpłatny.
Teatr Gdynia Główna i galeria Pęd Sztuki zapraszają na Noc Muzeów. Atrakcją będzie multimedialna wystawa „Zawieszenie”, której wernisaż odbędzie się w godzinach 19.00-21.00.
W galerii „Pęd Sztuki” zostaną zaprezentowane prace dziewięciu młodych polskich artystów z różnych części Polski. Każdej z nich będzie towarzyszyła krótka wideo-prezentacja przygotowana przez jej autora. Wystawa odbędzie się równolegle w dwóch przestrzeniach: fizycznej – Galeria Pęd Sztuki i wirtualnej – www.galeriawdomu.pl.
Wystawa „Zawieszenie” penetruje percepcję czasu, prezentując jego różne ujęcia, subiektywne aranżacje trwania, ulotności, cykliczności. Sama formuła wernisażu pokonując przestrzenne bariery, tworzy oddzielną narrację o czasowości.
Artyści: Natalia Bażowska (Katowice), Małgorzata Drohomirecka (Sopot/Londyn), Marcin Kowalik (Kraków), Karolina Matyjaszkowicz (Łódź), Monstfur (Częstochowa), Monika Mysiak (Katowice), Mateusz Rybka (Gdańsk), Piotr Szwabe vel Pisz (Gdynia), Konrad Zduniak (Warszawa).
Wystawa będzie pierwszą publiczną prezentacją prac z kolekcji wirtualnej galerii sztuki Galeriawdomu.pl – start-up’u wchodzącego w skład eInkubatora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

10. Stowarzyszenie Traffic Design. Spotkanie pod budynkiem YMCA przy ul.  Żeromskiego w godzinach: 19.30, 22.30. Wstęp bezpłatny
Spacer z przewodnikiem po gdyńskiej galerii murali Traffic Design. Uczestnicy będą mogli obejrzeć realizacje powstałe w Śródmieściu w 2012 i 2013 roku i posłuchać ciekawostek związanych z muralami. Wśród prac, wokół których oprowadzimy naszych gości znajdują się między innymi murale artystów z Włoch, Brazylii, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz słynny „Golfista” zeszłoroczna realizacja Sainera z Etam Cru.

W wybranych instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów 2014 w Gdyni będzie można kupić okolicznościowe przypinki (cena 1zł). Po zwiedzaniu i zabawie zapraszamy do restauracji i kawiarni, które w tę noc honorują przypinkę jako znak, że mogą państwo skorzystać ze specjalnych rabatów. 
Miejsca honorujące przypinkę:
– U Muzyk’uff – ul. Derdowskiego 9-11, 
– Chwila/Moment – ul. Świętojańska 30,
– TRAFIK Jedzenie & Przyjaciele – Skwer Kościuszki 10,
– Cafe Strych – Plac Kaszubski 7,
– Śródmieście – Mściwoja 9,
– Minga – Bulwar Nadmorski im.Feliksa Nowowiejskiego,
– Cafe Anioł, ul. Kilińskiego 6,
– Cynamon – Świętojańska 49,
– Del Mar – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego,
– Contrast – Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego.

Sebastian Drausal

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rekord Polski pobity podczas Biegu Europejskiego

Przebiec 10 kilometrów w 36 minut i 16 sekund... Wielu biegaczy amatorów marzy o takim rezultacie, a od ostatniej soboty...

Zamknij