Przejdź się po literackim Gdańsku – zostały cztery spacery!

Jeszcze 19, 26 i 28 sierpnia oraz 4 września można wybrać się na literackie spacery po Gdańsku z Instytutem Kultury Miejskiej. W literacką podróż zabierze nas: Mieczysław Abramowicz, z którym spojrzymy na „Miasto z Góry” (Gradowej), z Izabelą Żukowską przejdziemy po Głównym Mieście śladami komisarza Franza Thiedtke, Stefan Chwin pokaże nam (multimedialnie) urokliwe miejsca Starej Oliwy, a z Arturem Nowaczewskim – poetą i podróżnikiem – nieśpiesznie przejdziemy się po Wrzeszczu. Cykl spacerów zakończy gra miejska, w sobotę 6 września.

Odbyły się już cztery spacery: po Głównym Mieście z Andrzejem Mestwinem Facem, Zaspie z Barbarą Piórkowską, Dolnym Wrzeszczu z Katarzyną Bondą oraz po Żabiance z Tadeuszem Dąbrowskim.

– Cieszę, się że tak dużo osób jest zainteresowanych poznaniem Gdańska z perspektywy literatury i pisarzy związanych z miastem. Frekwencja na spacerach jest naprawdę wysoka – przychodzi minimum 50 osób – komentuje Piotr Mielcarek, koordynator spacerów literackich z ramienia IKM.

Spacery literackie po Gdańsku zainspirowane są, wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej, książką Petera Oliwer Loewa „Gdańsk. Przewodnik literacki”, która zabiera czytelnika w podróż po mieście i związanej 
z nim literaturze. IKM zaprosił ośmioro związanych z Gdańskiem pisarzy i poetów do opowiedzenia swoich literackich historii tego miasta.

Jeszcze czworo autorów zabierze chętnych na bezpłatne, literackie spacery. 19 sierpnia Mieczysław Abramowicz pokaże „Miasto z Góry” i przeczyta podczas spaceru fragmenty (niepublikowanej!) książki „I dzieci wasze niech wyjdą z wami”. 26 sierpnia Izabela Żukowska zaprasza na wędrówkę śladami komisarza Franza Thiedtke, który w sierpniu 1939 rozwiązywał zagadkę morderstwa młodej kobiety w (wtedy) Glettkau, teraz – Jelitkowie. Wirtualny spacer po Oliwie ze Stefanem Chwinem odbędzie się 28 sierpnia w sali teatralnej za Domem Zarazy. Pisarz spróbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego Oliwa jest dzielnicą tak ważną w jego powieściach. 4 września Artur Nowaczewski – pisarz i podróżnik, odkryje przed uczestnikami spotkania zakamarki Górnego Wrzeszcza: okolic ul. Topolowej, Podleśnej czy Partyzantów i spróbuje zarazić urokiem powolnego zwiedzania, przechadzania się bez celu niczym flâneur.

Literacka gra miejska dla detektywów dużych i małych

Cykl ośmiu spacerów literackich zakończy gra miejska w sobotę, 6 września. Zadaniem uczestników i uczestniczek zabawy będzie pomoc Detektywowi Literce w odkryciu tajemniczej rzeczy, która potrzebna jest do uratowania literatury z opresji. Udział w grze jest bezpłatny, a na wszyscy detektywi, którzy pomogą w rozwiązaniu zagadki, wezmą udział w losowaniu nagród. Start między godziną 11.00 a 12.00 z Instytutu Kultury Miejskiej. Zakończenie i losowanie upominków od godz. 14.00, również w IKM.

Terminy spacerów 19 sierpnia – 4 września

Mieczysław Abramowicz, Miasto z Góry

Data: 19 sierpnia, godz. 18.00

Start: przy grobie rodziny Klawitterów, nad Cmentarzem Nieistniejących Cmentarzy

Mieczysław Abramowicz zaprasza: https://www.youtube.com/watch?v=_CPBIk51WGM

Izabela ŻukowskaŚladami komisarza Franza Thiedtke

Data: 26 sierpnia, godz. 18.00

Start: ul. Okopowa 9, przed wejściem do do budynku dawnego prezydium policji (obecnie delegatura ABW)

Izabela Żukowska zaprasza: https://www.youtube.com/watch?v=aHU1HYdbf3I

Stefan Chwin, Dlaczego Oliwa (spacer wirtualny – pokaz slajdów z komentarzem pisarza)

Data: 28 sierpnia, godz. 18.00

Miejsce: ul. Stary Rynek Oliwski 15, sala teatralna za Domem Zarazy

Książki Stefana Chwina można nabyć w Księgarni IKM na ul. Długi Targ 39/40.

Artur Nowaczewski, Z poetą i podróżnikiem przez Wrzeszcz

Data: 4 września, godz. 18.00

Start: ul. Topolowa 7, przed wejściem do III LO w Gdańsku

Literacka gra miejska dla detektywów małych i dużych

Data: 6 września, godz. 11.00

Start: siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk.

Książkę „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa można nabyć w Instytucie Kultury Miejskiej, dobrych księgarniach, a także zamówić na stronie IKM: www.ikm.gda.pl/publikacje2/.

Spacer Literacki z Peterem Oliverem Loewem w rolli przewodnika, inspirowany jego książką „Gdańsk. Przewodnik literacki”, odbył się 14 kwietnia. Krótką filmową relację można zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=8oRk2Q81Caw.

Więcej informacji o spacerach literackich wraz z opisami do pobrania znajduje się na: http://www.ikm.gda.pl/dzialanie/literatura/spacery-literackie/.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Patroni medialni: Dziennik BałtyckiRadio GdańskTrojmiasto.plLive&TraveliBedeker.pl.

Może Ci się również spodoba

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypuszczą puszczyki

Dwa puszczyki, które jako pisklęta zostały uratowane przez pracowników Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, powrócą do...

Zamknij